Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Bar z półkami pełnymi butelek alkoholu

Efektywność i skuteczność działań, tak ważna w biznesie, powinna stanowić też kryterium oceny działań urzędnika.

A ten ostatni, zanim pójdzie ze skargą na utratę stanowiska do mediów, powinien zrobić rachunek sumienia. Inaczej może się ośmieszyć. Szkoda, że nie pamiętał o tym były już dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

Pan dyrektor został niedawno odwołany ze stanowiska przez ministra zdrowia. Zgodnie z prawem, to szef tego właśnie resortu decyduje, kto będzie zawiadował PARPA. Żadna funkcja publiczna nie jest dożywotnia, więc zmiana dokonana przez Łukasza Szumowskiego nie powinna być dla nikogo wstrząsem. Szczególnie, że rzeczona Agencja nie ma na swoim koncie spektakularnych dokonań.

Ponieważ jednak żyjemy w rzeczywistości, w której zły PiS odwołuje nienagannie, ba, znakomicie zarządzających urzędników, były już dyrektor urządził tournée po mediach, przedstawiając się jako ofiara potężnego spisku. Otóż, zdaniem pana Brzózki, potężne i złowrogie lobby alkoholowe naciska na polityków i jego dymisja jest efektem tych nacisków. Człowiek reprezentujący jasną stronę mocy przegrał z siłami ciemności.

Rozumiem, że po rewelacjach o wieżach Srebrnej, książkach Piątka i listach Falenty snucie historii o zmowie złych ludzi stało się modne. W za dużych kapciach jednak łatwo się poślizgnąć. Teorie byłego dyrektora PARPA budzą tylko uśmiech. Zresztą w omawianych wywiadach pan dyrektor strzela sobie w kolano. Mówi mianowicie, że za rządów PiS spożycie alkoholu na głowę mieszkańca wzrosło z 8 do 11 litrów. Jeśli to prawda (ponieważ wcześniej deklarował, że utrzymuje się ono od lat 80. na stałym poziomie), to trudno o lepsze uzasadnienie decyzji o jego odwołaniu. Czy można działania Agencji nazwać skutecznymi, skoro – podobno – pijemy coraz więcej? To tak, jakby odwołany komendant policji zaczął swoje wywody od informacji, że przestępczość za jego urzędowania wyraźnie wzrosła.
Prawdę mówiąc, chociaż szukałem, to nie znalazłem przykładu żadnego oryginalnego i skutecznego działania PARPA.

Nie twierdzę, że to wina pana Brzózki, raczej koncepcja i model funkcjonowania tej agendy nadają się do pilnej zmiany. Dlaczego więc producenci piwa i innych alkoholi mieliby naciskać na dymisję dyrektora? Skoro Polacy piją w najlepsze, zaś PARPA poza konferencjami i mało skutecznymi akcjami nic nie robi, to jaki byłby cel takiej zmiany?

Być może przyczyn nieskuteczności działań Agencji należy szukać w podejściu, które były szef tej agendy reprezentował. Mianowicie traktował alkohol jak papierosy, jak truciznę, którą trzeba eliminować na wszelkie sposoby. A to przecież aberracja. Celem powinno być uczenie odpowiedzialnego spożywania alkoholu ze świadomością zagrożeń, a nie snucie marzeń o prohibicji, w dodatku dobrowolnej. Ani Polacy, ani żaden inny europejski naród nie zostanie narodem abstynentów. Dbać należy, by nie był narodem pijaków.

Ale nawet wydarzenia, które mają uczulić społeczeństwo na kwestię odpowiedzialnego podejścia do alkoholu, nie budzą uznania pana dyrektora. Stwierdził on w jednym z wywiadów, że lobby alkoholowe zorganizowało w Sejmie konferencję, na której opowiadało, jak dba o profilaktykę. Gdyby to była prawda, nie widziałbym w tym nic złego. Jednak na tej konferencji byłem i muszę ze smutkiem stwierdzić, że pan Brzózka mija się z prawdą. Była to debata o skuteczności państwowej polityki wobec alkoholu i związanych z nim zagrożeń, zorganizowana przez organizacje pozarządowe i media.

Faktycznie, jednym z prelegentów był przedstawiciel branży, który mówił o działaniach uczulających na zagrożenia. Nie rozumiem – co w tym złego? Pan Brzózka oburzył się, że na konferencji obecni byli młodzi ludzie. Słuchali o szkodliwości nadużywania trunków i zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu przez nieletnich. To naprawdę skandal?
Pikanterii dodaje fakt, że współorganizatorem debaty był poseł, który jest abstynentem i, jak powiedział, nigdy w życiu nie pił alkoholu, zaś jednym z panelistów dziennikarz – niepijący alkoholik. Pan Brzózka też był obecny podczas wydarzenia i w swojej wypowiedzi nie szczędził pozytywnych uwag odnośnie przedstawionych treści.

Jeżeli eksdyrektor chce zostać ofiarą rządu PiS, to nie za bardzo mu to wychodzi. Gdy chce na chwilę zaistnieć w mediach, to owszem, ma na to szansę. Tylko na dłuższą metę zaszkodzi to jego wizerunkowi eksperta, na którym, jak się zdaje, bardzo mu zależy.

{crossposting}

Czytaj więcej

CPK – początek nie tylko symboliczny

Z punktu widzenia nakładów przewidzianych na realizację całego przedsięwzięcia, tj. Centralnego Portu Komunikacyjnego, szacowanych na ok. 20 mld zł, ponad 7 mln zł przyznanych w tym tygodniu spółce CPK z unijnego funduszu „Łącząc Europę” (CEF) na dokumentację przygotowawczą budowy 30-km odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju i dalej, nie wydaje się kwotą przesadnie szokującą. Ale pierwsze koty za płoty. Początek został zrobiony.

Więcej…

Koniec limitów do lekarzy specjalistów

Photo by Owen Beard on Unsplash

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent.

Więcej…

Alina Nowak: Nowa jakość pomocy społecznej

Mamy tu wielką płaszczyznę do współpracy i do wielkiego otwarcia na to, aby naszym mieszkańcom zaproponować w jednym miejscu szereg inicjatyw

– Model centrum usług społecznych to płaszczyzna do współpracy w jednym miejscu łącząca inicjatywy instytucji publicznych, pozarządowych czy firm świadczących usługi dla mieszkańców – mówiła podczas konferencji regionalnej w Katowicach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Przypomniała, że trwa nabór wniosków o dofinansowanie do utworzenia CUS-ów.

Więcej…

Konkurs Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości

Szef MNiSW zwrócił uwagę, że uczelnie zawodowe kształcą bardzo praktycznie, zgodnie z potrzebami konkretnego regionalnego rynku pracy

15 mln zł z Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości trafi do 15 publicznych uczelni zawodowych w Polsce. Wyniki tegorocznej, drugiej edycji projektu, ogłosił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Więcej…

Musimy dbać o to, by nie marnować żywności

Photo by FOODISM360 on Unsplash

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywał w Rzymie, gdzie uczestniczył w 43. Sesji Rady Zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa IFAD oraz spotkał się z Prezydentem IFAD i Dyrektorem Generalnym FAO, a także z minister polityki rolnej, żywnościowej, leśnictwa i turystyki Włoch.

Więcej…