- W obliczu światowych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, a przede wszystkim w celu zapewnienia skutecznej reakcji, potrzebujemy szerokiej współpracy międzynarodowej. Polska i Francja podzielają podobne poglądy na ten temat. Potwierdziliśmy to dzisiaj podpisując Deklarację na rzecz wzmocnienia współpracy w tym obszarze – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Szef MC wraz z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jeanem-Yves Le Drianem, w obecności prezydentów - Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona, w Pałacu Prezydenckim sygnowali ten dokument.
- Zależy nam na wzmacnianiu polsko-francuskich kontaktów m.in. w celu wymiany analiz i stanowisk dotyczących cyberbezpieczeństwa. Będziemy także wzmacniać współpracę operacyjną pomiędzy krajowymi zespołami odpowiedzialnymi za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa – mówi Zagórski.
W podpisanej Deklaracji rządy Polski i Francji zobowiązują się m.in. do współpracy w celu wymiany informacji o potencjalnych cyberzagrożeniach oraz zdarzeniach noszących znamiona zaplanowanych cyberataków na sektory gospodarki i sektor publiczny. Wszystko po to, by m.in. zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowych procesów, produktów i usług.
Podczas wizyty prezydenta Macrona w Polsce podpisano też inny, związany z cyberbezpieczeństwem, dokument. To porozumienie pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a spółką Thales o jej przystąpieniu do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber). Głównym jego celem jest zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa Polski. Program jest zbieżny z założeniami Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024.
{crossposting}- Cieszymy się, że kolejne firmy dołączają do naszego programu. To świadczy o dużym zainteresowaniu projektem oraz o innowacyjnym i odpowiedzialnym podejściu do zachodzących technologicznych zmian – powiedział minister Zagórski.