Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Opuszczony cmentarz

Na cmentarzach sprzątamy zwykle raz, dwa razy do roku - gdy zbliża się 1 listopada lub rocznica śmierci bliskiej osoby. Często jednak nie zwracamy uwagi na groby opuszczone. A takie znajdą się na każdym cmentarzu.

W związku z tym 11 maja odbędzie się akcja sprzątania grobów opuszczonych. Pomysłodawczynią jest Marzena Skowyra. Pomysł jest o tyle oryginalny, że w celach promocji nie są wykorzystywane masowe środki komunikacji.

Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców.

Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki. - mówi Skowyra.

Ja się charytatywnie zajmuję osobami, dla których domem jest ulica. Często jestem jedyną uczestniczką pogrzebów takich postaci i potem odwiedzam te groby.

Wiadomo, że nie da się wszystkich chętnych do pomocy ściągnąć do Warszawy. Ale nie ma takiego miejsca, gdzie na cmentarzu nie byłoby opuszczonych grobów. Sprzątanie starych zniczy, czy położenie nowych albo świeżych kwiatów to minimum. Chciałabym by ludzie wyszli na cmentarze, które co roku odwiedzają i zobaczyli które groby wymagają troski.  - dodaje.

Rozsyłam informacje głównie do swoich przyjaciół i znajomych z prośbą, by nagłaśniać akcję. Można powiedzieć, że w tej pierwszej “edycji” wezmą udział ludzie, którzy dowiedzieli się o akcji przez pocztę pantoflową. - reasumuje Skowyra.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…