Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podczas specjalnej debaty Instytut Staszica zaprezentował raport poświęcony planowanemu wprowadzeniu ustawowego zakazu stosowania opakowań papierosów typu slim na terytorium Polski. Projekt ustawy zakładającej takie rozwiązania złożyło Ministerstwo Zdrowia.

Autor raportu – dr Dawid Piekarz podkreślał, że nowelizacja wprowadzi różne utrudnienia w produkcji papierosów na terenie Polski.

- Zakaz sprzedaży papierosów slim w cienkich opakowaniach nie wynika z zapisów dyrektywy Unii Europejskiej i jest zbędny z punktu widzenia unijnego prawa. Jesteśmy jedynym, oprócz Łotwy, krajem UE, który chce wprowadzać tak restrykcyjne rozwiązania. Dodatkowo są one sprzeczne z Konstytucją Biznesu, która jasno mówi o tym, że prawodawca nie powinien wprowadzać regulacji ponad to, co jest konieczne do prawidłowego wdrożenia prawa unijnego, czy nakładać na przedsiębiorców dodatkowych obowiązków ani rozwiązań surowszych niż wymaga tego prawo, które podlega implementacji – powiedział Piekarz.

Instytut Staszica zwraca uwagę w, że efektem wprowadzenia nowych przepisów byłoby wprowadzenie szeregu mylących sprzedawców i konsumentów rozwiązań. Papierosy typu king size i slim są bowiem rozróżniane na podstawie wielkości opakowania.

- Tymczasem w przypadku ujednolicenia wielkości paczek będzie dochodziło do pomyłek sprzedawców oraz błędnych decyzji zakupowych, a istotą wszelkich regulacji odnoszących się do informacji czy komunikatów jest otwartość, transparentność i unikanie jakiegokolwiek wprowadzania w błąd konsumentów - podkreślił Piekarz.

Piekarz zwrócił także uwagę na to, że Polska jest aktualnie liderem w produkcji papierosów typu slim na terenie Unii Europejskiej.

Według nowej ustawy Ministerstwa Zdrowia od 2020 r. wszystkie formaty papierosów mają być dostępne wyłącznie w standardowych opakowaniach.