Energetyka - dialog polsko-amerykański
Współpraca w obszarze energetyki jądrowej, gazu oraz innowacji w sektorze energetycznym to główne tematy rozmów w Waszyngtonie ministra klimatu Michała Kurtyki z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii.
Podczas trzeciego dialogu strategicznego Polska-USA, w którym udział wziął sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Dan Brouillette, ministrowie potwierdzili zaawansowaną współpracę w dziedzinie energii jądrowej między Polską i USA.
- Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE - powiedział minister Kurtyka.
Jego zdaniem realizacja elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli ograniczyć krajową emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z sektora energii oraz zapewni stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne. Jak zaznaczył minister, Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.
- Jesteśmy zainteresowani także pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA - poinformował.
Podczas dyskusji przypomniał też, że aby uniezależnić się od niekorzystnych warunków dostaw gazu ziemnego, polski rząd konsekwentnie realizuje politykę zwiększania niezależności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł, kierunków i dostawców gazu ziemnego.
W trakcie polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego ds. energii minister Kurtyka podkreślił, że USA są dla naszego kraju głównym partnerem nie tylko w kwestii konwencjonalnych zasobów, ale także przyszłych źródeł energii.
- Kontynuacja polsko-amerykańskiego dialogu jest dla nas bardzo ważna. Pozwala nam na wymianę wzajemnych doświadczeń i wiedzy. Dzięki temu możemy zastanowić się, jakiego typu źródła chcielibyśmy budować w Polsce, by odpowiadać na wyzwania związane z ograniczaniem emisyjności naszego miksu - zauważył.
{crossposting}
- Szczegóły
- Red/TB
- Nadrzędna kategoria: Gospodarka
- Kategoria: Energetyka