Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rewizja strategii dla sektora energetycznego, sprawiedliwa transformacja, rozwój energetyki wiatrowej oraz możliwości inwestycyjne w Polsce to niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Alainem Pilloux. Rozmowy odbyły się w Warszawie.

- Obecna sytuacja międzynarodowa wpływa na wiele aspektów polityki energetycznej i powoduje konieczność podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych kroków, ale także skrupulatnego przeglądu długoterminowych celów polityki - podkreślił wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Przypomniał również, że 29 marca 2022 r. polski rząd przyjął założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). Modyfikacja polityki energetycznej pozwoli zneutralizować zagrożenia związane z potencjalnymi sytuacjami kryzysowymi w kraju i na arenie międzynarodowej, przy jednoczesnym spełnieniu głównych celów.

- Sprawiedliwa transformacja to jeden z trzech filarów strategicznej polityki prowadzonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Oznacza to zapewnienie nowych możliwości rozwoju dla regionów i społeczności najbardziej dotkniętych transformacją niskoemisyjną, przy jednoczesnym zapewnieniu nowych miejsc pracy i budowaniu nowych gałęzi przemysłu przyczyniających się do transformacji sektora energetycznego - mówił wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak wspominał wiceszef resortu klimatu i środowiska, należy zauważyć, że wyzwaniem będzie szybkie zaabsorbowanie dostępnej dużej ilości środków publicznych na współfinansowanie różnego rodzaju inwestycji. W tym kontekście ciekawe mogą być dotychczasowe doświadczenia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił również uwagę, że Polska jest zainteresowana zwiększeniem mocy w energetyce wiatrowej na lądzie, biorąc pod uwagę ogromny potencjał rozwoju sektora. 

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad uelastycznieniem dotychczasowej „reguły odległości 10H” - projekt ustawy został przyjęty przez rząd 5 lipca 2022 r. Nowa ustawa powinna zredukować dotychczasowe restrykcyjne regulacje w zakresie planowanie przestrzenne nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, a także nowych budynków w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych - zaznaczył.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…