Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sprawiedliwość, inkluzywność i zaangażowanie społeczeństw w proces transformacji energetycznej to główny temat panelu dyskusyjnego „Ensuring People Centred Transitions” podczas IEA-COP26 Net Zero Summit.

W tym najważniejszym wydarzeniu międzynarodowym wysokiego szczebla, przygotowującym do COP26 w listopadzie w Glasgow i dającym impuls do dalszych działań międzynarodowych, uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. 

Jak podkreślił szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka, najważniejsze jest zidentyfikowanie mechanizmów, które zapobiegną ponoszeniu przez mniej zamożne kraje i regiony nieproporcjonalnych kosztów związanych z transformacją systemu energetycznego na czystą energię.

- Musimy mieć plan działań oraz wsparcie finansowe, które umożliwi transformację każdej gospodarce. Nie zostanie to osiągnięte bez międzynarodowej współpracy i fachowego doradztwa takich organizacji jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna - powiedział Michał Kurtyka.

Minister Kurtyka zwrócił także uwagę na 5 elementów, na których opiera się koncepcja sprawiedliwej transformacji energetycznej w Polsce.

- Po pierwsze - tworzenie nowych miejsc pracy. Po drugie - rozwój nowych technologii z kompleksowymi ramami regulacyjnymi. Trzecim elementem jest zapewnienie odpowiedniego finansowania. Kolejnym punktem jest ochrona najbardziej wrażliwych grup - zapewnienie, że żadna nie zostanie pominięta. Ostatni element to dzielenie się wiedzą i najlepszymi praktykami - wyjaśnił.

Minister klimatu i środowiska, zaznaczył również, że dziś w Polsce jest ok. 80 tys. pracowników w branży wydobywczej, ale dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii Polska planuje stworzyć 300 tys. nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 20 lat, m.in. w morskiej energetyce wiatrowej, fotowoltaice, sektorach związanych z efektywnością energetyczną i rozwojem elektromobilności.

Kurtyka dodał, że tylko szeroka współpraca może przynieść oczekiwane rezultaty.

- Powinniśmy się uczyć od siebie nawzajem. Platforma wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk powinna obejmować możliwie szerokie spektrum organizacji i mieć charakter wielopoziomowy - zauważył.

Przypomniał też, że Polska jako była Prezydencja COP24 w Katowicach w 2018 r. zapoczątkowała Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji.

- Uwzględnienie społecznego aspektu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną jest kluczowe dla uzyskania akceptacji społeczeństw dla zachodzących zmian. Dziś, kiedy zmierzamy w kierunku neutralności klimatycznej, przygotowujemy się do COP26 i jednocześnie borykamy się z niszczycielskimi skutkami pandemii dla naszych gospodarek i społeczeństw, pojęcie sprawiedliwej transformacji powinno być jeszcze szersze. Musimy kierować się zasadą solidarności, tak aby nie pozostawić nikogo w tyle - podkreślił minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…