Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ożywienie gospodarek po pandemii COVID-19 w zgodzie z zapisami Porozumienia paryskiego to główny temat 4. spotkania ministrów ds. klimatu (Ministerial on Climate Action – MoCA).

W wideokonferencji udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkaniu przewodniczyli: Unia Europejska, Kanada i Chiny.

Jak zaznaczył szef resortu klimatu obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymaga działań o bezprecedensowym charakterze.

- Po pierwsze, musimy kontynuować transformację energetyczną poprzez zapewnienie ukończenia kluczowych projektów energetycznych, będących w fazie realizacji. Należy też wzmocnić przemysł i łańcuchy dostaw technologii niskoemisyjnych. Jednocześnie musimy zapewnić zachęty do przyszłych inwestycji - powiedział.

- W Polsce mamy już wiele programów wspierających transformację energetyczną, na przykład dotyczące termomodernizacji i fotowoltaiki. Niedługo Polska może stać się również unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej. Do 2050 r. sektor off-shore będzie miał duży udział w naszym miksie energetycznym - dodał.

Minister Kurtyka zwrócił także uwagę, że ważne jest, by inwestować w dostępne rozwiązania, które przyniosą znaczne zmiany.

- Dla nas oznacza to obronę zasady neutralności technologicznej. Gaz to paliwo przejściowe, które nie wymaga natychmiastowego przeglądu naszego systemu energetycznego, szczególnie w sektorze ciepłowniczym. W przyszłości inwestycje te można wykorzystać do pochłaniania gazów odnawialnych - zauważył.

Zdaniem min. Michała Kurtyki, kryzys związany z pandemią pogłębi wiele problemów gospodarczych i społecznych.

- Dlatego pierwszeństwo należy przyznać tworzeniu nowych miejsc pracy, restrukturyzacji najbardziej dotkniętych regionów i likwidacji ubóstwa energetycznego. Musimy działać w sposób zrównoważony, by nikogo nie zostawiać z tyłu - podkreślił. - Polska jest otwarta na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w zakresie najlepszych praktyk, abyśmy mogli wyjść z kryzysu znacznie bardziej odporni na zmiany klimatu niż wcześniej - dodał minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Pomóc, nie tylko nakazywać

Państwo, co można zrozumieć, nie tylko rozdaje pieniądze, ale i nakłada na przedsiębiorców obowiązki
Photo by visuals on Unsplash

Z dnia na dzień rośnie liczba zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19. Optymiści uspokajają, że to efekt bardziej celowanych i liczniejszych niż wiosną badań. Pesymiści straszą efektem „kuli śnieżnej”.

Więcej…

Mucha: Bon turystyczny to kolejny instrument do pobudzenia gospodarki

500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wyniesie świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Od 1 sierpnia br. można aktywować bon i z niego skorzystać.

Więcej…

Sasin: Cud nad Wisłą uchronił Zachód przed komunistyczną nawałnicą

Prawda historyczna ma wyjątkowo ważne znaczenie dla młodego pokolenia, bo historia jest dla nich jak kartka z podręcznika

- Wojna ’20. roku jest przykładem, jak niedoceniane są niektóre wydarzenia historyczne. Dlatego istnieje konieczność, by przywrócić jej należną świadomość i rangę zwłaszcza w skali Europy i świata.

Więcej…

Machałek: Zastanawialiśmy się czy nie zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięła udział m.in. Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN. 

Więcej…

Prezydent Duda: Trzeba robić wszystko, by starać się zasypywać podziały

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Trzaskowskim w Pałacu Prezydenckim. - To była spokojna, merytoryczna rozmowa, podczas której mówiliśmy między innymi o przyszłości Polski - mówił Prezydent RP.

Więcej…