Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ożywienie gospodarek po pandemii COVID-19 w zgodzie z zapisami Porozumienia paryskiego to główny temat 4. spotkania ministrów ds. klimatu (Ministerial on Climate Action – MoCA).

W wideokonferencji udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkaniu przewodniczyli: Unia Europejska, Kanada i Chiny.

Jak zaznaczył szef resortu klimatu obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymaga działań o bezprecedensowym charakterze.

- Po pierwsze, musimy kontynuować transformację energetyczną poprzez zapewnienie ukończenia kluczowych projektów energetycznych, będących w fazie realizacji. Należy też wzmocnić przemysł i łańcuchy dostaw technologii niskoemisyjnych. Jednocześnie musimy zapewnić zachęty do przyszłych inwestycji - powiedział.

- W Polsce mamy już wiele programów wspierających transformację energetyczną, na przykład dotyczące termomodernizacji i fotowoltaiki. Niedługo Polska może stać się również unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej. Do 2050 r. sektor off-shore będzie miał duży udział w naszym miksie energetycznym - dodał.

Minister Kurtyka zwrócił także uwagę, że ważne jest, by inwestować w dostępne rozwiązania, które przyniosą znaczne zmiany.

- Dla nas oznacza to obronę zasady neutralności technologicznej. Gaz to paliwo przejściowe, które nie wymaga natychmiastowego przeglądu naszego systemu energetycznego, szczególnie w sektorze ciepłowniczym. W przyszłości inwestycje te można wykorzystać do pochłaniania gazów odnawialnych - zauważył.

Zdaniem min. Michała Kurtyki, kryzys związany z pandemią pogłębi wiele problemów gospodarczych i społecznych.

- Dlatego pierwszeństwo należy przyznać tworzeniu nowych miejsc pracy, restrukturyzacji najbardziej dotkniętych regionów i likwidacji ubóstwa energetycznego. Musimy działać w sposób zrównoważony, by nikogo nie zostawiać z tyłu - podkreślił. - Polska jest otwarta na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w zakresie najlepszych praktyk, abyśmy mogli wyjść z kryzysu znacznie bardziej odporni na zmiany klimatu niż wcześniej - dodał minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…