Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Współpraca w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce była głównym tematem wideokonferencji z sygnatariuszami listu intencyjnego podpisanego w tej sprawie w lipcu 2020 r. W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Otwierając spotkanie wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że odbywa się ono w przypadający tego dnia Światowy Dzień Morza (World Maritime Day). Jak podkreślił data spotkania, jest szczególnie związana z morską energetyką wiatrową jeszcze z innego, ważniejszego powodu.

Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, nad którym pracujemy intensywnie w Ministerstwie Klimatu został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów i niebawem zostanie przez niego rozpatrzony - poinformował wiceminister.

Jak podkreślił, projekt ten traktowany jest przez Ministerstwo Klimatu priorytetowo. 

- Pracujemy nad tym, aby projekt trafił do prac parlamentarnych jesienią, tak by wejście w życie przepisów było możliwe jeszcze w tym roku - dodał Ireneusz Zyska.

Wiceminister Zyska przypomniał również, że 1 lipca 2020 r. został podpisany List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którym rozpoczęto realizację współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

- Cieszymy się, że bardzo duża liczba podmiotów dołączyła do wypełniania postanowień listu i wyraziła tym samym wolę współpracy. Zachęcamy także inne podmioty, by dołączyły się do tej inicjatywy - podkreślił Zyska.

Jak zaznaczył, dla uzyskania optymalnych rezultatów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz wzmocnienia korzyści kluczowe znaczenie ma trójstronna współpraca rządu z przedstawicielami sektora, obecnymi i przyszłymi inwestorami i deweloperami, łańcuchem dostaw - przedsiębiorcami, którzy będą zaangażowani w przygotowanie, dostawy, realizację i eksploatację morskich farm wiatrowych.

Pełnomocnik rządu ds. OZE dodał również, że współpraca w zakresie morskiej energetyki wiatrowej będzie się odbywać poprzez uczestnictwo w pracach powołanych grup roboczych w celu podjęcia prac nad wypracowaniem, podpisaniem i realizacją umowy sektorowej „Polish Offshore Sector Deal”, z uwzględnieniem interesów, praw i obowiązków uczestników porozumienia sektorowego.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…