Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Do tej pory wsparcie dla przedsiębiorców w ramach obu tarcz – finansowej i antykryzysowej - to już 57,5 mld zł, z czego 15,3 mld to wsparcie z tarczy antykryzysowej. Podczas briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podsumowała realizację wsparcia dla przedsiębiorców w kraju i na Mazowszu.

Jak poinformowała minister, w ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia tarczy antykryzysowej mogliśmy przekazać właścicielom firm w Polsce już prawie 15,3 mld zł.

- Tarcza antykryzysowa to cztery najważniejsze instrumenty - dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, umarzalnie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS - mówiła minister Maląg.

Jak dodała, instrumenty, które zostały zaproponowane przez rząd w tej trudnej sytuacji gospodarczej, mają na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy przez dofinansowanie wynagrodzeń, żeby pracownicy dostali wynagrodzenia, a firmy mogły normalnie funkcjonować.

W ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmy mają możliwość otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Do 1 czerwca przyznano już 4,3 mld zł. Tylko w ramach tego instrumentu rząd wpiera już prawie 1 mln pracowników.

- Dużą popularnością cieszy się niskooprocentowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł. To realna pomoc dla mikrofirm na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka jest umarzana, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadzić działalność przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki – wskazała minister Maląg.

{crossposting}