Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

40 lat temu w wyniku fali strajków w całej Polsce oraz podpisania Porozumień Sierpniowych powstał NSZZ „Solidarność”. Dwa z czterech porozumień zostały podpisane na Śląsku. Dało to początek Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w regionalnych obchodach rocznicy. Podczas wizyty zwiedził Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu

- Patrząc na dzieje „Solidarności”, jestem przekonany, że to dopiero pierwsze 40 lat. Solidarność to azymut naszego działania. To kierunek, który powinien wytyczać politykę każdego dobrego rządu, ale również tych, którzy reprezentują świat pracy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej Nadzwyczajnej Sesji Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. 

Szef rządu podkreślił, że w dziejach naszego państwa „Solidarność” opisywana będzie zawsze jako wielki narodowo-społeczny ruch niepodległościowy. - Ruch, który miał na celu walkę o godne życie każdego człowieka w Polsce i nie tylko - mówił premier.

- Solidarność wtedy i dzisiaj jest w naszych sercach. To drugie imię Polski, to również nasza przyszłość. To fenomen, który przekracza nasze granice - kontynuował premier, podkreślając solidarność Polaków z narodem białoruskim. Chcemy pomagać im przetrwać ten trudny czas. Znowu Solidarność pokazuje swoje piękne oblicze, dziękuję za to - mówił.

Premier odwiedził też Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, która wraz z kopalnią Królowa Luiza i Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną stanowi pomnik historii Zabrze - zespół zabytkowych kopalni węgla kamiennego. 

- To miejsce to przykład świetnej współpracy z samorządem i rządem - mówił premier. Jak dodał, w regionie realizowany jest duży projekt inwestycyjny, w ramach którego 4 mln zł dofinansowania zostało przyznane Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Premier przypomniał, że kopalnia została otwarta w 1855 r. i pracowała do lat 60-tych. - Jest to perła turystyczna Górnego Śląska oraz historia, która unaocznia ogromny wysiłek pracy górników - podkreślił premier.

{crossposting}