Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rail Baltica i dworzec w Bielsku Podlaskim to inwestycje, które połączyła Unia Europejska. Dworzec został wybudowany z pieniędzy programu Polska Wschodnia, a kolejny odcinek międzynarodowej trasy powstaje przy wsparciu instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) „Łącząc Europę”.

W uroczystościach poświęconych rozwojowi kolei w woj. podlaskim wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek. 

- Od lat realizujemy inwestycje kolejowe dofinansowane ze środków unijnych. Na rozbudowę i modernizację linii kolejowych w naszym kraju  w tej perspektywie przeznaczyliśmy ponad 40 mld zł. Dzisiaj podpisujemy umowę na wykonanie prac na kolejnym odcinku Rail Baltica -  Czyżew-Białystok. Inwestycja w 76% jest finansowana z pieniędzy Instrumentu CEF „Łącząc Europę” -  powiedział wiceminister Jacek Żalek.

Fundusze w ramach CEF są rozdzielane bezpośrednio przez Komisję Europejską. Rail Baltica to kluczowy projekt z punktu widzenia spójności Unii Europejskiej. Uzyskanie dofinansowania świadczy o szczególnym znaczeniu, jakie KE przykłada do modernizacji linii kolejowej E75.

- Budowa spójnej sieci transportowej, służącej konkurencyjnej gospodarce, jest jednym z warunków zrównoważonego, dynamicznego rozwoju regionów. Sprawny transport ma ogromne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionów, ich konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej. W Polsce Wschodniej, makroregionie z wciąż najniższym w kraju wskaźnikiem wykorzystania kolei, modernizacja i rozwój połączeń kolejowych są szczególnie istotne – mówił podczas uroczystości otwarcia dworca Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Dworzec w Bielsku Podlaskim to jeden z dwunastu obiektów w woj. podlaskim objęty programem inwestycyjnym na lata 2016-2023. W całym kraju zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych blisko 200 dworców kolejowych.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…