Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wybory na ukrainie. Grafika plakatowa realistyczna, matka z dzieckiem na ręku przed ścianą z ulotkami kandydatów.

– Obecność ODIHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights) w Warszawie jest symbolicznym uznaniem roli naszego kraju w zakresie przywracania wolności, poszanowania praw człowieka i porządku demokratycznego w Europie – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas sesji otwarcia Spotkania Przeglądowego Wymiaru Ludzkiego OBWE w Warszawie. 

Minister nawiązał w ten sposób do znaczenia rocznicy wolnych wyborów z 1989 r. i przypomniał o roli Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (dawnego Biura Wolnych Wyborów), którego siedziba znajduje się w stolicy Polski. 

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz zwrócił uwagę na szczególne znaczenie praw człowieka w polskiej polityce zagranicznej, które znalazło odzwierciedlenie m. in. w priorytetach niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 

- Polskie przywiązanie do ochrony praw człowieka wynika z naszego silnego przekonania o ich uniwersalności i obowiązku ich ochrony – powiedział minister. Przypomniał ponadto o kandydaturze Polski do Rady Praw Człowieka ONZ i polskich priorytetach w zakresie ochrony praw człowieka, jakimi są wolność religii i wyznania, prawa dzieci i osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcie dla demokratycznych przemian na świecie.

Odnosząc się do wyzwań, które stoją przed Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Czaputowicz wymienił wpływ, jaki na bezpieczeństwo i pokój w Europie ma sytuacja na Ukrainie. 

- Toczący się konflikt na Ukrainie i nielegalna okupacja Krymu nadal stanowi największe zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i dla samej OBWE – zauważył. Podkreślił przy tym, że zakończenie konfliktu na Ukrainie powinno stać się priorytetem dla OBWE, a działanie na rzecz ochrony praw człowieka i ugruntowania standardów demokratycznych jest kluczowe dla rozwiązywania konfliktów i pokojowej współpracy na obszarze OBWE.

Coroczne Spotkanie Przeglądowe Wymiaru Ludzkiego OBWE jest największą konferencją w Europie, poświęconą problematyce praw człowieka. Tematami specjalnymi tegorocznego Spotkania Przeglądowego są zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dziennikarzy, zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią oraz praw Roma i Sint.

{crossposting}

Czytaj więcej

Romanowski: Pomoc dla ofiar przemocy domowej będzie skuteczniejsza

- Polska dołącza do grona krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych. Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymują skuteczne narzędzie, aby móc w sposób natychmiastowy odizolować sprawcę od ofiary - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji prasowej, poświęconej ustawie antyprzemocowej, która została podpisana przez prezydenta RP. 

Więcej…

Przybył: Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Prezydent Andrzej Duda podczas powoływania Rady ds. Przedsiębiorczości

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Więcej…

Błaszczak: Żołnierze udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć

Żołnierze WOT uczestniczyli również w skrajnych przypadkach -  w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznej

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują.

Więcej…

Szumowski: Proszę pacjentów onkologicznych aby nie przerywali leczenia

Apeluję do wszystkich Polaków, o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych – podkreślił Szumowski

Minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski wystosował specjalny apel do pacjentów onkologicznych. - W trosce o Państwa zdrowie, zwracam się z apelem o zgłaszanie się do szpitali/oddziałów onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu i nieprzerywanie podjętego leczenia onkologicznego.

Więcej…

Witkowski: Droga wodna Zatoka Gdańska Zalew Wiślany - inwestycja strategiczna

Ta inwestycja jest strategiczna ze względu na pobudzenie gospodarcze nie tylko Elbląga i tej części Polski ale śmiem twierdzić tej części Europy

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. 12 maja budowę odwiedził Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

Więcej…