Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77% akcji Polskich Kolei Linowych SA (PKL). Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach po spełnieniu się warunków zawieszających, w tym uzyskaniu przez PFR zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój.

- Transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury – skomentował Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

- PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością – dodał Borys.

- Staliśmy się inwestorem ponad 30 km tras narciarskich. Są to unikatowe lokalizacje: Kasprowy Wierch, Gubałówka, czyli te najbardziej atrakcyjne w polskich górach, bardzo często odwiedzane przez turystów – twierdzi dalej szef PFR. - PKL dzięki posiadanym lokalizacjom i posiadanej infrastrukturze jest spółką rentowną, mającą dobre wyniki finansowe. Jesteśmy przekonani, że jest to atrakcyjna inwestycja, która przyniesie nam dobre stopy zwrotu. Jesteśmy inwestorem długoterminowym, zależy nam na tym, by infrastruktura PKL była nadal rozwijana we współpracy z lokalnymi społecznościami. Zależy nam na bliskiej współpracy z nimi, po to, by we wspólnym interesie rozwijać spółkę i zwiększać walory turystyczne całego regionu - uważa Borys.

PFR postrzega tę transakcję jako atrakcyjną z perspektywy funduszu. - Tego typu spółki, operujące takimi lokalizacjami jak PKL mają potencjał do wypłaty bardzo wysokich dywidend. Mam nadzieje, że pozwoli to osiągnąć nam wysokie stopy zwrotu – dodał szef PFR.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 r., kiedy to ich głównym udziałowcem, kosztem 215 mln zł został fundusz Mid Europa Partners znany w Polsce z inwestycji takich jak Żabka i Lux Med w przeszłości, czy obecnie Allegro i Hortex.