Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Cały system, który został przygotowany jest gwarancją tego, że siły wojsk obrony cyberprzestrzeni będą się rozrastały – oznajmił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas omawiania kolejnego etapu tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. 

- Dowództwo wojsk powstanie do roku 2022, a skończymy formowanie tych wojsk w roku 2024. Do tego czasu zakładamy, że będziemy dysponowali już przeszło 2000 absolwentów kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem. Będziemy mieć kadry do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – dodał minister. 

Szef MON w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podsumował prace prowadzone przez resort w obszarze cyber oraz podpisał koncepcję utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Poinformował także o tworzonej Szkole Podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej – SONDA. 

Od marca 2018 r., na polecenie Mariusza Błaszczaka, powołany w ministerstwie zespół analizował zadania realizowane przez różne instytucje resortu obrony narodowej związane z informatyką, teleinformatyką i cyberbezpieczeństwem. Mówiąc o dotychczasowych działaniach resortu w obszarze cyber, szef MON zwrócił uwagę na zakończony właśnie proces konsolidacji instytucji odpowiedzialnych w MON za cyberbezpieczeństwo i powołane w tym celu Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

– NCBC to instytucja, która stanowi trzon wojsk obrony cyberprzestrzeni – stwierdzil Błaszczak. - Powołaliśmy także komponent w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej złożony z żołnierzy, którzy są w cywilu informatykami i  chcą służyć w ramach terytorialnej służby wojskowej i służą swoją wiedzą, swoim doświadczeniem, żeby wzmacniać zdolności w tej dziedzinie Wojska Polskiego – mówił podczas spotkania szef MON.

Minister poinformował również, że w ramach budowania wojsk obrony cyberprzestrzeni resort zwiększył limity na uczelniach wojskowych na kierunkach związanych m. in. z informatyką, kryptologią czy cyberbezpieczeństwem. Od 1 września tego roku rozpoczęło swoją działalność także Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.

- Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania i do rozwoju wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dziękuję za zaangażowanie, za codzienną służbę. Mogę powiedzieć wprost, że dzięki właśnie tej grupie, temu komponentowi wojsk, Polska jest bezpieczna – powiedział szef MON.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…