Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jednym z kluczowych wydarzeń drugiego dnia Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa było wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

- Uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki. Najszybszy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej w tym kolejnym kwartale, który podał Eurostat. Jest się z czego cieszyć – stwierdził premier. – O ile w krajach strefy euro stopa wzrostu PKB wyniosła wówczas 1,74 proc., u nas – 5,7 proc. Nie inaczej niż naszym sukcesem można określić przesunięcie od września przez agencję FTSE Russell gospodarki naszego kraju do grona 25 krajów najbardziej rozwiniętych na  świecie.

Mateusz Morawiecki mówił, że zaproponowany przez rząd model wzrostu gospodarczego jest modelem zrównoważonego wzrostu. - A przecież o to nam w szczególności chodziło, żeby gospodarka i społeczeństwo jechały, jak to się mówi, na jednym koniu – dodał. Szef rządu podkreślił także, że „gospodarka idzie w dobrym kierunku”.

- Chcemy, żeby szybko rosły wynagrodzenia naszych pracowników. Wierzymy, że wtedy pracodawcy, przedsiębiorcy, państwo będziecie jeszcze bardziej ich doceniać - dodał. - Coraz większe części społeczeństwa, do tej pory marginalizowane przez państwo, odzyskują należne im w nim miejsce. Niedobory wykwalifikowanych kadr wymuszają podejmowanie działań na rzecz wzrostu innowacyjności, przy jednoczesnym przyroście wynagrodzeń. Wówczas nasz model gospodarczy będzie przypominał etapy wzrostu gospodarki na Zachodzie. Jesteśmy na dobrej drodze, by tak się stało – uważa premier.

Morawiecki przypomniał także czasy, kiedy zagraniczne produkty kojarzyły się z towarem wyższej jakości. - Dzisiaj zaczynamy pytać, czy to jest polski produkt – nie tylko dlatego, że on jest nasz, ale coraz bardziej polski oznacza wysokiej jakości – zaznaczył.

Zdaniem premiera, mitem jest to, że państwo nie jest społeczeństwu potrzebne, a podatki to mniejsze zło. - Tak nie działają państwa supernowoczesne – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki przypomniał niektóre działania rządu związane z polityką gospodarczą:  odzyskanie kilkudziesięciu miliardów złotych z podatków, wdrożenie Konstytucji dla Biznesu, podatek 9 proc. dla małych i średnich firm, walka z mafiami podatkowymi, mały ZUS dla małych firm, budowa dróg i mostów czy zmniejszenie obciążeń w szkoleniach BHP dla ok. 6 mln pracowników.

- Mamy to szczęście, że możemy siłę naszego państwa i naszego społeczeństwa budować na silnej gospodarce, w trójkącie między przedsiębiorcami, pracownikami  i państwem, które ma w profesjonalny, inteligentny sposób wspierać ten wzrost – zaznaczył premier. - Orzeł naszej gospodarki musi się wzbić w przestrzeń jak najwyżej – dodał.