Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Haker w ciemnym kapturze

Minister Mariusz Błaszczak powołał płk Karola Molendę na stanowisko pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Dzięki wojskom obrony cyberprzestrzeni Polska będzie bardziej bezpieczna. - Podpisałem postanowienie powołujące płk Karola Molendę na stanowisko pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. To człowiek, któremu postawiłem konkretne zadania związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom w cyberprzestrzeni – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Konsekwentne inwestycje w bezpieczeństwo Polski

W jego przekonaniu to pokazuje, że Polska staje się coraz bardziej bezpieczna.

- Pokazuje naszą konsekwencję w tym, żeby Polska i Polacy mogli czuć się bezpiecznie – dodał. Minister Błaszczak przedstawił koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwo z NATO

Mówiąc o konieczności budowy nowych zdolności sił zbrojnych w obszarze cyberprzestrzeni szef MON przypomniał, że zadanie to zostało m. in. postawione podczas szczytu NATO w Warszawie, kiedy Sojusz Północnoatlantycki określił sferę cyber, jako domenę działań militarnych. - Żeby osiągnąć stan bezpieczeństwa, musimy być konsekwentni – uważa Błaszczak.

- Musimy podjąć działania zmierzające do tego celu. W ubiegłym roku powołałem zespół, którego zadaniem było przygotowanie koncepcji wzmocnienia Sił Zbrojnych RP w kontekście zagrożeń w cyberprzestrzeni. Dziś czas na wdrażanie wniosków. Dziś jest czas na wdrażanie cyber planów – mówił minister.

Nowa struktura cyberbezpieczeństwa

Omawiając zmiany systemowe w obszarze cyberbezpieczeństwa poinformował, że nowa struktura powstanie na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Zgodnie z założeniami resort obrony narodowej wzbogaca już w tym roku ofertę edukacyjną. Zwiększone zostaną limity przyjęć na studia wojskowe.

Cyber Wojska Obrony Terytorialnej

Minister zwrócił także uwagę na duże zaangażowanie w projekt Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie będzie utworzony komponent cyber. - Jestem pełen uznania dla tych ludzi, którzy wstępują do Wojsk Obrony Terytorialnej. Poświęcają część swojego wolnego czasu, żeby być przeszkolonym, żeby w sytuacji kryzysowej być obecnym, żeby w takiej sytuacji reagować profesjonalnie broniąc Polski.

Na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej już w 2019 r. zostanie utworzony komponent cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Będzie to oferta skierowana do osób, które chcą kontynuować karierę zawodową na rynku cywilnym i jednocześnie są gotowe do podjęcia służby na rzecz bezpieczeństwa Polaków w cyberprzestrzeni.