Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym i efektywnym formatem współpracy regionalnej. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie państw V4 - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - w Koszycach.

Rozmowy między premierami dotyczyły bezpieczeństwa strategicznego oraz kontynuacji współpracy sektorowej przy poszczególnych projektach. Podniesiono przede wszystkim tematy energetyki, wojny na terenie Ukrainy i migracji. Premier Mateusz Morawiecki uzyskał od premiera Viktora Orbana jasną deklarację, że Węgry przystąpią do ratyfikacji rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię już na pierwszej sesji parlamentarnej nadchodzącego roku.

- W ostatnich miesiącach niektórzy patrzyli na nas przez pryzmat tego, co nas różni. A my doszliśmy do jednoznacznego wniosku, że powinniśmy patrzeć na to, jak bardzo siebie potrzebujemy i jak mocno łączy nas wiele tematów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Spotkanie premierów Polski, Słowacji, Czech i Węgier w Koszycach jest okazją do rozmów z naszymi bliskimi sąsiadami o tematach, które wspólnie dotyczą naszych krajów. Dzisiaj są to przede wszystkim tematy bezpieczeństwa strategicznego - walka z kryzysem energetycznym, wsparcie dla Ukrainy, wzmocnienie obronności i zabezpieczenie naszych krajów przed nielegalnymi migracjami.

- Zwróciłem się do premiera Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację możliwości wejścia Finlandii i Szwecji do NATO. Uzyskałem taką obietnicę. Jest konkretna data. Jest zobowiązanie po stronie Węgier i bardzo za to dziękuję - przekazał szef polskiego rządu.

Rosja w sposób barbarzyński i desperacki atakuje ukraińską ludność cywilną oraz infrastrukturę krytyczną. Kreml chce odciąć bezbronnych cywilów od prądu, ciepła czy bieżącej wody.

- Te najbliższe miesiące mogą być bardzo trudne, bo przecież idzie zima. Rosjanie z premedytacją bombardują infrastrukturę energetyczną pozbawiając ludzi na Ukrainie prądu, ciepła i prowadząc do dramatu humanitarnego - powiedział Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierami Czech, Słowacji i Węgier. 
Powinniśmy wspólnie oszacować potrzeby, aby zapewnić niezbędną pomoc finansową i humanitarną. Musimy również mówić wspólnym głosem na forum unijnym, żeby ukierunkować wsparcie europejskie na nasze kraje.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że nadchodząca zima będzie wymagała od nas odpowiedzialności i gotowości do pomocy dla tysięcy obywateli Ukrainy, którzy potencjalnie będą musieli schronić się w Europie na czas zimy. Nasze kraje muszą być gotowe na pomoc kolejnym uchodźcom w najbliższym czasie.

- Komisja Europejska powinna dużo więcej pomagać tym krajom, takim jak nasze kraje Grupy Wyszehradzkiej, które poniosły spory koszt. Wykonaliśmy ogromny wysiłek, aby pomóc Ukrainie i Ukraińcom przetrwać te pierwsze miesiące wojny - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa. Nie tylko zajmujemy się sprawami gospodarczymi i współpracy gospodarczej, turystycznej, kulturalnej czy społecznej, ale dziś koncentrujemy się przede wszystkim na tematyce bezpieczeństwa militarnego i energetycznego - podkreślił szef polskiego rządu.

Premier odniósł się do skutecznie odpartego przez Polskę ataku hybrydowego na nasze granice w zeszłym roku oraz zaznaczył, że nie możemy tracić czujności. Obroniliśmy się przed próbą destabilizacji przez reżim Łukaszenki i Kreml oraz zabezpieczyliśmy naszą granicę budując fizyczne zabezpieczenia.

- Dziś mamy więcej spokoju na wschodniej flance. Wiemy, że od południa grożą kolejne fale migracyjne. W pełni wspieramy Węgry, Słowację, Republikę Czeską, Austrię, Serbię w ich wysiłkach obrony zewnętrznych granic, bo suwerenne państwa muszą móc chronić swoje granice zewnętrzne - powiedział szef polskiego rządu.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…