Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

- Rząd chce usprawnić dostęp do leczenia onkologicznego. Szpitale, które spełniają kryteria kwalifikacyjne, utworzą Krajową Sieć Onkologiczną (KSO). Rząd przeznacza coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Na Narodową Strategię Onkologiczną w latach 2020-2030 planuje wydać ponad 5 mld zł. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej wdrażać kolejne etapy tych rozwiązań – wskazał premier.

– KSO zakłada procedury umożliwiające wykrywanie nowotworów na jak najwcześniejszych etapach ich zaistnienia, co pozwoli na szybkie i skuteczne leczenie tej trudnej choroby. Zapewni też chorym dostęp do jak najlepszej terapii i opieki – mówił premier prezentując nowy modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce.

Krajową Sieć Onkologiczną będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu wraz z Centrami Kompetencji, Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodkami Kooperacyjnymi. Wczesne wykrywanie nowotworów będzie możliwe dzięki ujednoliceniu procedur wysokospecjalistycznych oraz kontroli ich jakości. Pozwoli to na szybkie i skuteczne leczenie chorób onkologicznych.

Korzyści dla pacjenta przekładają się m.in. na zapewnienie opieki onkologicznej, opartej o jednakowe standardy diagnostyczno-terapeutyczne dla każdego pacjenta. Ponadto realizacja etapów leczenia będzie następować przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Jednocześnie wprowadzony został obowiązek wyznaczania przez podmioty KSO koordynatora dla każdego pacjenta. Utworzona zostanie również ogólnopolska infolinia onkologiczna - informacja o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO oraz możliwość zapisu na pierwszorazowe świadczenie opieki zdrowotnej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „rząd od lat walczy o Polskę równych szans. Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej czy Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy i równomierny na całym terytorium naszego kraju”.

NSO wyznacza 5 kluczowych obszarów dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…