Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Wicepremier Włoch Matteo Salvini i szef MSWiA Joachim Brudziński podczas spotkania w Warszawie ściskają sobie dłonie na tle flag Włoch, Polski i Unii Europejskiej

Kwestia bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i Włoch, pomoc humanitarna i ochrona granic to tematy spotkania polskiego ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego z Matteo Salvinim - wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych Włoch.

Kontynuacja spotkania G6

Jak powiedział szef polskiego MSWiA, spotkanie z wicepremierem Salivinim było kontynuacją i rozwinięciem dyskusji przeprowadzonej przez obu ministrów podczas konferencji G6, która odbyła się w ub.r. w Lyonie.

Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski i Włoch poruszyli tematy dotyczące migracji, bezpieczeństwa obu państw oraz całej Europy, a także kwestie wzajemnej współpracy np. w zakresie wspólnych działań policji.

Ujednolicenie przepisów

Omówiono też pomysł ujednolicenia przepisów dotyczących asysty honorowej podczas uroczystości organizowanych przez polskich kombatantów na terenie Włoch, m.in. na Monte Cassino.

Ochrona granic

Minister Joachim Brudziński zwrócił uwagę, że zarówno Polska, jak i Włochy, to kraje zewnętrzne Unii Europejskiej, dlatego oba państwa zmagają się z tymi samymi wyzwaniami i mają podobne doświadczenia. -

Polska i Włochy zgadzają się, że w kontekście działań poza Unią Europejską należy wzmocnić ochronę granicy zewnętrznej Wspólnoty i pogłębić współpracę z państwami pochodzenia i tranzytu migrantów – powiedział szef polskiego MSWiA.

Minister Brudziński przypomniał, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu.

Pomoc humanitarna

Nasz rząd z każdym rokiem zwiększa środki finansowe na pomoc humanitarną i rozwojową. W 2017 r. sama pomoc humanitarna była sześciokrotnie większa niż w 2015 r. i wynosiła 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł. Ta strategia była konsekwentnie realizowana również w 2018 r.

Zmniejszenie liczby migrantów

- Skupiając się na realizacji kluczowych celów, możemy osiągać dobre rezultaty, czego dowodem jest zmniejszenie liczby migrantów na szlaku prowadzącym przez Libię – powiedział minister Brudziński.

Jak dodał, Polska i Włochy chcą mieć wpływ na to, jak wyglądała będzie EU. – Polska, ani Włochy, nigdzie z Unii Europejskiej się nie wybierają. Jesteśmy integralną częścią Unii Europejskiej, chcemy mieć wpływ na to, jak nasz wspólny europejski dom będzie wyglądał. Chcemy dbać o bezpieczeństwo Unii i naszych obywateli, a także reformować ją w takim kierunku, żeby była bliższa obywatelom – wskazał szef polskiego MSWiA.