Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pewnie znajdzie się niewielu takich, którzy mogliby świętować urodziny przez trzy dni. A jest to możliwe: właśnie obchodzimy 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena.

Obchodzimy ją w dniach 15-17 grudnia, bowiem do dzisiaj badacze nie ustalili, który z tych trzech dni jest właściwą datą narodzin wielkiego twórcy. Postać Beethovena niezmiennie pozostaje natchnieniem dla tych, którzy borykają się z przewlekłymi schorzeniami.

Beethoven zakończył życie w całkowitej głuchocie, lecz słuch tracił stopniowo, powoli. Mimo cierpienia tworzył cały czas; jego wielka spuścizna jest świadectwem heroizmu ducha. Według naukowców cierpiał on między innymi na otosklerozę i zapalenie ucha środkowego.

Tragedii, której doświadczył kompozytor, doświadczają tysiące ludzi, w tym pacjenci Światowego Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach, prowadzonego przez profesora Henryka Skarżyńskiego – laureata Konkursu „Wybitny Polak”, organizowanego przez Fundację „Teraz Polska”. Na szczęście w dzisiejszych czasach wiedza i technika medyczna pozwalają na wczesną diagnozę i skuteczne leczenie. A w Centrum co roku wykonuje się 18-20 tys. procedur chirurgicznych, najwięcej na świecie w zakresie otochirurgii, fonochirurgii i rynochirurgii.

Ale gdzie Beethoven, a gdzie „sprawa polska”? Otóż, specjalnie z myślą o jubileuszu, profesor Skarżyński odłożył na chwilę chirurgiczne narzędzia i napisał książkę – „Powrót Beethovena”. Fabularyzowane, ale prawdziwe życiorysy ludzi, którym udało się pomóc przeplatają się z motywami z życia autora oraz wspomnieniami Ludwiga van Beethovena.

Od premiery książki dzielą nas tygodnie, bowiem jej premiera planowana jest na początek 2021 roku. To również rok jubileuszowy, bowiem przypadają w niej aż dwie rocznice ważne dla medycyny słuchu w Polsce: 30-lecie inauguracji Programu leczenia głuchoty w naszym kraju oraz 25. rocznica utworzenia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, laureata Godła „Teraz Polska”.

Ma być to książka pełna nadziei i optymizmu. Pokazująca, że można przezwyciężyć wady słuchu, a co istotniejsze – rozwijać swoje pasje i zdolności wbrew przeszkodom, które powodują. To zasługa medycyny? Oczywiście też, ale bez optymizmu, bez wiary we własne siły i bez determinacji sama medycyna nie zawsze może pomóc.

Szanowni Państwo, rok 2020 był dla większości z nas rokiem sprawdzianu. Zostaliśmy wyrwani z błogostanu i skonfrontowani z brutalną rzeczywistością. Z pandemią i spowodowanym nią kryzysem. Z osobistymi tragediami, w tym odejściem bliskich osób. Z niepewnością jutra i obawami o rodziny. Nie jest osiągnięciem być optymistą, kiedy wszystko idzie jak z płatka – ale trzeba za wszelką cenę utrzymać optymizm wówczas, gdy dzieje się źle. Dlatego życzę, by znaleźli Państwo w sobie siłę do pokonywania barier i wiarę w lepsze jutro. I pamiętali, że choć wiara gór nie przenosi, to pozwala znaleźć w sobie siłę do wyjścia na prostą. Szczególnie, gdy swoim optymizmem zarazi się innych!

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia – od całego zespołu Fundacji „Teraz Polska”!

{crossposting}

Czytaj więcej

192 mld zł skierowaliśmy na przeciwdziałanie skutkom pandemii

Już ponad 192 mld zł skierowaliśmy na przeciwdziałanie skutkom pandemii. Tylko dobrze zarządzane państwo w przypadku niespodziewanego kryzysu może wdrożyć tak duże środki pomocowe - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji w Żyrardowie.

Więcej…

Kaleta: Konstytucja pozostaje prawem najwyższym RP

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE jest nie do przyjęcia. TSUE wychodzi poza traktaty europejskie, jawnie wykracza poza swoją rolę.

Więcej…

Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co zrobił Kazimierz Górski

Autorstwa Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5912449

Wartości, które Kazimierz Górski wyniósł z domu, raz jeszcze przypominają nam, że sport to nie tylko wysiłek fizyczny - wicepremier prof. Piotr Gliński.

Więcej…

Grzybowski: Ochrona KUKE gwarancją płatności

Pomimo pandemii polscy eksporterzy doskonale radzą sobie na zagranicznych rynkach, kontynuując ekspansję między innymi w krajach Afryki. Jedną z takich firm jest wieluński producent naczep i przyczep , który tym razem dostarczy swoje wyroby do Mali oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Ubezpieczamy wieloletni kredyt kupiecki, jaki Wielton oferuje zagranicznym kontrahentom na zakup swoich produktów. Łączna wartość dwóch kontraktów to 3,3 mln euro. Uzyskanie ochrony ze strony KUKE zdejmuje z polskiego eksportera ryzyko braku płatności, a dodatkowo, gdyby chciał on wzmocnić swą płynność finansową, może ubezpieczone należności bez problemu sprzedać przed terminem i otrzymać gotówkę. Rozmawiamy z Wieltonem o ubezpieczaniu kolejnych transakcji sprzedaży na rynki afrykańskie, gdzie firma zbudowała już bardzo silną pozycję - powiedział Adam Grzybowski z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Nie jest to pierwszy tego typu kontrakt Wieltonu wykorzystujący rozwiązania oferowane przez KUKE. W ubiegłym roku ubezpieczona została sprzedaż również do odbiorcy z Wybrzeża Kości Słoniowej. Polski eksport do tego kraju, pomimo utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, wzrósł w ub. roku o 58 proc., a do Mali o 49 proc. W przypadku całej Afryki Polska zanotowała wzrost o 2,2 proc.

- Jesteśmy coraz aktywniejsi w Afryce, którą „odkrywa” rosnąca grupa polskich eksporterów. W tym miesiącu podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Islamską Korporacją Ubezpieczeń Inwestycji i Kredytów Eksportowych (ICIEC), do której należą Mali i Wybrzeże Kości Słoniowej, by wspólnie uczestniczyć w projektach eksportowych i inwestycyjnych polskich przedsiębiorców w tym regionie. W najbliższym czasie pojawią się w naszej ofercie kolejne atrakcyjne instrumenty wspierające eksporterów i finansujące je banki - podkreślił Adam Grzybowski.

Sprzedaż towarów do krajów Afryki stanowiła w minionym roku 1,2 proc. całości polskiego eksportu i podobny jest ich udział w portfelu długoterminowych transakcji ubezpieczanych przez KUKE.

{crossposting}

Buda: Na początek Małopolska może liczyć na 1,54 mld euro

Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej zakończyło konsultacje Umowy Partnerstwa - najważniejszego dokumentu określającego, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie z polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) w latach 2021-2027.

Więcej…