Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Karabinek szturmowy GROT

- W Fabryce Broni w Radomiu Wojsko Polskie zamówiło 18 tys. karabinów GROT i 2 tys. pistoletów VIS 100. To oznacza, że do 2022 r., co trzeci żołnierz Wojska Polskiego będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Radomiu.

W Fabryce Broni „Łucznik” min. Błaszczak wziął udział w uroczystości podpisania dokumentów dotyczących kolejnych dostaw broni strzeleckiej dla WP.

- Bardzo się cieszę z tego, że podpisane zostały umowy, które zwiększają zamówienia Wojska Polskiego na tę właśnie broń. Bardzo cieszę się z tego, że Wojsko Polskie dysponuje nowoczesnym sprzętem polskiej produkcji. Chciałbym podkreślić wbrew temu, co możemy usłyszeć lub przeczytać, że zamówienia kierowane przez MON do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu - poinformował  minister.

- Posłużę się liczbami. Z reguły przez ostatnie lata zamawiano w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 3,5 mld zł - 3 mld 700 mln zł. W roku 2018 roku były to 3 mld 961 mln zł. W tym roku Wojsko Polskie, Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o wartości 6 mld 851 mln zł - dodał.

Szef MON zaznaczył, że zakupy broni są m. in. związane z rozwojem liczebnym Wojska Polskiego, a w szczególności z budową Wojsk Obrony Terytorialnej. 

- Do 2022 r. co trzeci żołnierz Wojska Polskiego będzie wyposażony w ten najnowocześniejszy karabinek GROT produkcji Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu. Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się - powiedział szef MON.

– Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda wręczył sztandary trzem brygadom, ja wręczyłem powołania nowych dowódców dla kolejnych formowanych brygad. Proces formowania kolejnych brygad postępuje bardzo dynamicznie. W sobotę przekazałem klucze do nowej siedziby Dowództwa WOT w Zegrzu. Ta infrastruktura jest odpowiednia do tego, żeby można było dowodzić sprawnie i skutecznie Wojskami Obrony Terytorialnej, a więc ta najmłodsza formacja rozrasta się, jest coraz liczniejsza – dodał szef MON. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Romanowski: Pomoc dla ofiar przemocy domowej będzie skuteczniejsza

- Polska dołącza do grona krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych. Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymują skuteczne narzędzie, aby móc w sposób natychmiastowy odizolować sprawcę od ofiary - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji prasowej, poświęconej ustawie antyprzemocowej, która została podpisana przez prezydenta RP. 

Więcej…

Przybył: Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Prezydent Andrzej Duda podczas powoływania Rady ds. Przedsiębiorczości

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Więcej…

Błaszczak: Żołnierze udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć

Żołnierze WOT uczestniczyli również w skrajnych przypadkach -  w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznej

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują.

Więcej…

Szumowski: Proszę pacjentów onkologicznych aby nie przerywali leczenia

Apeluję do wszystkich Polaków, o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych – podkreślił Szumowski

Minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski wystosował specjalny apel do pacjentów onkologicznych. - W trosce o Państwa zdrowie, zwracam się z apelem o zgłaszanie się do szpitali/oddziałów onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu i nieprzerywanie podjętego leczenia onkologicznego.

Więcej…

Witkowski: Droga wodna Zatoka Gdańska Zalew Wiślany - inwestycja strategiczna

Ta inwestycja jest strategiczna ze względu na pobudzenie gospodarcze nie tylko Elbląga i tej części Polski ale śmiem twierdzić tej części Europy

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. 12 maja budowę odwiedził Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

Więcej…