Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Rodzina idzie po plaży o zachodzie słońca

- Do końca lipca świadczenie „500+” otrzymało ponad 1,08 mln dzieci na kwotę 540 mln zł – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. 

- W skali całego kraju już prawie wszystkie gminy wypłacają świadczenia. Do tej pory rodzice złożyli już ponad 2,67 mln wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”.

Chociaż samorządy mają zgodnie z przepisami trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku, to dotychczasowa praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej. Od 1 do 31 lipca w stosunku do 58 proc. złożonych wniosków została wydana w gminie informacja o przyznaniu świadczenia.

– Oznacza to, że gminy wydały blisko 1,5 mln informacji – dodaje minister. - Aż w 10 województwach udział wydanych informacji w liczbie wniosków jest wyższy od przeciętnej, największy odnotowano w województwie świętokrzyskim 70 proc. – wskazuje Borys-Szopa.

Jak informuje szefowa MRPiPS, do końca lipca świadczenie „500+” otrzymało już 1,084 mln dzieci na kwotę 540 mln zł. Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w tym okresie w woj. lubelskim (56 proc.), świętokrzyskim (50 proc.) i pomorskim (49 proc.).

– W skali całego kraju już prawie wszystkie gminy wypłacają świadczenia – mówi minister. - W województwach kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim wszystkie gminy wpłaciły już „500+” dla rodzin. Dziękuję tym samorządom, które odpowiedziały na mój apel o zwiększenie częstotliwości wypłat do kilku w miesiącu. To bardzo ważne dla rodzin zwłaszcza w okresie wakacyjnym, a także w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego – dodaje. 

Minister zaznacza również, że po pierwszym miesiącu, kiedy wnioski o „500+” można było składać jedynie online, „możemy śmiało powiedzieć, że budujemy z polskimi rodzinami Polskę cyfrową”. 

Złożono już ponad 2,67 mln wniosków „500+” online, co stanowi już ponad 60 proc. szacowanej liczby rodzin, która zostanie objęta programem od lipca 2019 r. (4,4 mln). Najwięcej wniosków online złożono w woj. mazowieckim (ponad 437 tys.), śląskim (356,8 tys.) oraz wielkopolskim (ponad 261,9 tys.). Kto złoży wniosek do końca września, ma gwarancję, że świadczenie otrzyma z wyrównaniem od lipca.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…