Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Dekada Działania - Trwałe ożywienie gospodarcze - Najważniejsze wyzwania na drodze do realizacji Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju” to temat przewodni wideokonferencji w formacie V4+, w której uczestniczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technollogii Jarosław Gowin. 

- Chcemy, aby dzisiejsze spotkanie było czytelnym sygnałem wzmocnienia naszych ambicji w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Sygnałem autentycznego zaangażowania różnych środowisk: od rządów, przez społeczności lokalne i regionalne, po biznes i organizacje życia społecznego - mówił wicepremier Jarosław Gowin w przemówieniu otwierającym wydarzenie.

- Priorytety polskiej prezydencji w V4 są blisko związane ze zrównoważonym rozwojem i jego wspieraniem. Obejmują bowiem kwestie cyfryzacji, innowacje, nowe technologie, a szerzej: politykę przemysłową, infrastrukturę, ale również ostatnio coraz mocniej doceniane przez wszystkich zdrowie i szeroko pojętą politykę społeczną - zaznaczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, podkreślając także istotną rolę zmian na rynku pracy i kwestii dotyczących klimatu.

Wicepremier  Jarosław Gowin wskazał, że pomimo kryzysu wywołanego pandemią w ciągu ostatniego roku pojawiły się również pozytywne sygnały.

- Nasze społeczeństwa wykazały się odpornością i solidarnością. Rządy były w stanie podjąć zdecydowane działania, a przedsiębiorstwa postawiły na cyfrową transformację. Obserwowaliśmy wyjątkową współpracę międzynarodową w celu opracowania ratujących życie szczepionek - mówił wicepremier Gowin.

W swoim wystąpieniu szef MRPiT podkreślał, że kompleksowa i skuteczna reakcja na pandemię nadal pozostaje naszym priorytetem, a pełne wdrożenie Agendy 2030 ma kluczowe znaczenie dla trwałej odbudowy po kryzysie. W Polsce temu celowi będzie służyć  Polski Ład - wielka reforma społeczno-gospodarcza, obejmująca wiele obszarów.

- W Polskim Ładzie znajduje się szereg inicjatyw wypracowanych w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, takich jak nowa Polityka Przemysłowa Polski i polityka eksportowa, Tarcza Prawna i ustawa o fundacji rodzinnej, reforma planowania przestrzennego i instytucji rynku pracy, praca zdalna i cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas dyskusji panelowej poruszono tematy wpływu pandemii na wzrost gospodarczy i jego strukturę, reorientację polityk publicznych i stopień realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wicepremier Jarosław Gowin zauważył, że kryzys zwrócił uwagę na potrzebę skoordynowanych działań w zakresie bezpieczeństwa społecznego i ochrony zdrowia ludzi, ale także wsparcia finansowego dla grup szczególnie wrażliwych, a równocześnie pokazał skalę potrzeb w sferze gospodarczej.

- Kroki podjęte przez polski rząd były szybkie i zdecydowane, zarówno w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak i ograniczania skutków pandemii w sferze ekonomicznej oraz społecznej - przypomniał Gowin.

- Przyjęto kompleksowy pakiet rozwiązań, którego celem było utrzymanie miejsc pracy i płynności sektora prywatnego. W konsekwencji z Tarczy Antykryzysowej do polskich firm trafiło już ponad 216 mld zł. Wsparciem objęliśmy już 7,5 mln miejsc pracy - dodał i zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w Polsce 3,1%, co jest najlepszym wynikiem wśród krajów Unii Europejskiej.

- Według najnowszych prognoz PKB Polski w 2021 r. ma rosnąć w tempie nawet powyżej 4,5 proc. - zakończył wicepremier Gowin.

{crossposting}

Czytaj więcej

Płace rosną szybciej od inflacji - napędzają popyt na „M”

Ostatnie dane GUS o wzroście średniej płacy w maju o ponad 10% w porównaniu z majem ub. roku, wskazują, że - choć inflacja zbliża się do 5% (w maju wyniosła 4,7%) - zarabiamy realnie coraz więcej.

Więcej…

Nasi najlepsi – znamy laureatów 31. Edycji Konkursu „Teraz Polska”

Pierwsza Dama, pani Agata Kornhauser-Duda w minioną środę wręczyła laureatom statuetki "Teraz Polska"w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie Młody Promotor Polski.

Więcej…

Sarnowski: Spójny system ulg sprawdził się u Azjatyckich Tygrysów

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań. Uwagi i opinie można zgłaszać do 21.06.2021 r.

Więcej…

Morawiecki: Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Służba polskiej wsi to rdzeń i jądro naszego programu Polski Ład - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na debacie dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Więcej…

Puda: Prawie 100% gospodarstw rolnych skorzysta ze zmian

Photo by Tomasz Filipek on Unsplash

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Głównym jego celem jest wsparcie małych i średnich gospodarstw - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas debaty „Polski Ład. Od pola do stołu” w Balicach.

Więcej…