Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pakiet polityki spójności, finansowanie inwestycji gazowych ze środków tej polityki i stan prac nad dokumentami na nową perspektywę finansową - o tym rozmawiały minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Łączenie odbyło się po zakończeniu spotkania ministrów odpowiedzialnych za spójność zorganizowanego w ramach niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podobnie jak zakończone kilka godzin wcześniej spotkanie ministrów do spraw polityki spójności, rozmowa komisarz i minister dotyczyła sposobu inwestowania funduszy unijnych z tej polityki w nowej perspektywie finansowej UE.

- Ze względu na kwestie bezpieczeństwa energetycznego, brak energetyki jądrowej i wciąż rozwijającą się infrastrukturę gazową, Polska potrzebuje finansowania projektów gazowych, które najskuteczniej i najszybciej pozwoliłyby zmniejszyć szkodliwą emisję - jako rozwiązanie przejściowe do pełnego osiągnięcia celów klimatycznych - mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas spotkania polska minister funduszy i polityki regionalnej szczegółowo informowała o postępach w przygotowaniu Umowy Partnerstwa, Krajowego Planu Odbudowy i dokumentów do wdrażania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Programów Operacyjnych w Polsce. 

- Przygotowujemy Umowę Partnerstwa na lata 2021-2027, czyli najważniejszy dokument, który pokaże jak chcemy wykorzystać fundusze unijne, oraz poszczególne programy operacyjne - mówi minister.

Minister przypomniała także o pracach nad projektem Strategii Karpackiej. Strategia Karpacka będzie dokumentem, który pozwoli na ściślejszą współpracę państw położonych na obszarze Karpat. Docelowo ma stać się unijną strategią makroregionalną, co oznacza, że powstanie po uzgodnieniach pomiędzy Komisją Europejską a zainteresowanymi państwami.

- Mam nadzieję, że to wydarzenie przybliży nas do znalezienia skutecznych odpowiedzi i rozwiązań dla wyzwań stojących przed regionem Karpat – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…