Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Najbliższe miesiące będą kluczowe z punktu widzenia decyzji strategicznych w zakresie kierunku polityki UE i tym samym niezwykle istotne w kontekście zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa jej obywatelom.

Pod tym kątem postrzegamy proces wyłaniania kandydatów na najwyższe stanowiska w UE – zaznaczył wiceminister Konrad Szymański podczas spotkania z dyrektorem generalnym ds. europejskich w holenderskim MSZ Thijsem van der Plasem.

Agenda konsultacji objęła m.in. podsumowanie szczytu w Sibiu, nową Agendę Strategiczną - w tym transparentność, rynek wewnętrzny, bezpieczeństwo, klimat, relacje zewnętrzne UE, praworządność i migracje, a także brexit, politykę rozszerzenia oraz sytuację polskich pracowników na holenderskim rynku pracy.

Polska i Holandia należą do państw - zwolenników pogłębienia integracji w sektorze usług. W tym kontekście wiceminister Szymański podkreślił, że w dobie rosnącej globalnej konkurencji i napiętych międzynarodowych stosunków handlowych dalszy rozwój jednolitego rynku należy zaliczyć do kluczowych priorytetów w strategicznym programie UE.

- Jednolity rynek jest podstawą dobrobytu i konkurencyjności Europy - zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. - Wierzę, że silny głos krajów o podobnych poglądach może się do tego przyczynić – dodał.

Rozmowa dotyczyła również sytuacji polskich pracowników na holenderskim rynku pracy. Wiceminister Szymański z zadowoleniem zauważył, że w prasie holenderskiej opublikowano w ostatnim czasie kilka artykułów przedstawiających w sposób szeroki i obiektywny problemy pracowników tymczasowych na holenderskim rynku pracy, w tym nielegalną działalność lokalnych agencji zatrudnienia.

- Nadal istnieje potrzeba prowadzenia otwartego dialogu pomiędzy władzami polskimi i holenderskimi na temat holenderskiej polityki zwalczania nadużyć i wyzysku polskich pracowników – podkreślił wiceszef MSZ.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…