Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
stragan z kolorowymi warzywami

- W trudnych sytuacjach klimatycznych, występujących anomalii pogodowych, które mogą się pojawiać, chociażby takich jak ostatnie deszcze nawalne czy huragany, nikt nie zostanie bez pomocy.

Rząd nie będzie się z nią ociągał – zapowiedział w Glinicach minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w spotkaniu z rolnikami województwa mazowieckiego.

Minister zapewnił, że celem podejmowanych przez niego działań jest zwiększenie opłacalności produkcji rolniczej. Tak, aby ci rolnicy, którzy zajmują się uczciwie pracą  mogli sprzedawać swoje produkty za przyzwoitą cenę, żeby nie było takich sytuacji, że różnego rodzaju pośrednicy i firmy, które kupują od rolników wykorzystują swoją pozycję dominującą.

- My rolnicy, którzy się najbardziej narobimy w tym całym „łańcuchu od pola do stołu”, najmniej mamy z tego, za co płaci na końcu konsument – zauważył Ardanowski i dodał, że chodzi o to, żeby to, za co płacą na końcu konsumenci, było sprawiedliwie podzielone: na rolników - producentów, przetwórców oraz na handel i dystrybucję.

- Nierozwiązywalnym od wielu lat problemem są pośrednicy, którzy kupują produkt od rolnika prawie za bezcen, a następnie sprzedają go w miastach po horrendalnej cenie – podkreślił minister i dodał, że jednym z rozwiązań tego problemu może być rolniczy handel detaliczny i sprzedaż bezpośrednia.

 - W tej chwili w ramach rolniczego handlu detalicznego mamy już prawie 5000 gospodarstw, a sprzedażą bezpośrednią zajmuje się już ponad 10 000 gospodarstw i to na pewno będzie się rozwijać – informował szef resortu rolnictwa. Ardanowski podkreślił, że w naszym kraju struktura rolnictwa jest zróżnicowana i każde gospodarstwo ma prawo istnieć.

- Szczególną troską i opieką otaczamy gospodarstwa mniejsze. Stwarzamy warunki, aby mogły one być aktywne rynkowo. Nie dają one może wielkiej produkcji żywności, ale jest to przede wszystkim żywność bardzo wysokiej jakości – stwierdził szef resortu rolnictwa i dodał, że gospodarstwa te dostarczają często znaczną część lub całość środków do utrzymania wielu rolniczych rodzin.

 - Nie chcemy by wieś się wyludniła. Chcemy, żeby na wsi mieli prawo osiedlać się ludzie, którzy do tej pory mieszkali w miastach, jeśli sobie tę wieś wybiorą jako miejsce do życia, do realizacji swoich marzeń, żeby mogli korzystać z tego wszystkiego co daje cywilizacja XXI wieku. Dlatego działania, które podjął premier Morawiecki i cały rząd PiS w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju są również bardzo mocno dedykowane obszarom wiejskim – tłumaczył.

Nawiązując do  przyszłości wspólnej polityki rolnej UE minister zapewnił, że polski rząd prowadzi twarde rozmowy i chce wywalczyć taki budżet, który będzie pozwalał realizować na obszarach wiejskich nowe zadania m.in. w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu czy bioróżnorodności. Mówił także o konieczności organizowania się rolników w grupy producenckie i spółdzielnie.

- Występując pojedynczo rolnik nie ma szans na pokonanie konkurencji, na przygotowanie dużych, znormalizowanych partii towaru. Natomiast, wspólne zakupy środków do produkcji, wspólne przygotowanie produktów do sprzedaży, a następnie wspólna sprzedaż i wspólne negocjowanie u odbiorców umożliwiają uzyskanie dużo większych korzyści - zaznaczył.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…