- Jak przewidywaliśmy, Polska gospodarka nie jest obojętna na pogorszenie koniunktury na świecie, ale jesteśmy liderem wzrostów w Europie – tak najnowsze szacunki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczące wzrostu PKB w trzecim kwartale 2019 r. skomentował dotychczasowy minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Poinformował, że według GUS PKB Polski wzrósł w III kwartale 2019 roku o 3,9% w stosunku do III kwartału 2020 roku. W ujęciu wyrównanym sezonowo PKB zwiększył się w III kwartale o 4,0% w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku oraz o 1,3% w stosunku do II kwartału.
- Dane tylko nieznacznie odbiegają od przewidywań analityków rynkowych oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, którzy spodziewali się wzrostów na poziomie 4,0-4,1%. Potwierdzają się nasze przewidywania, że spowolnienie na świecie do nas dotrze, ale będzie to łagodne hamowanie dostosowujące prędkość jazdy do warunków ruchu – ocenił minister Kwieciński.
- Struktura wzrostu jest jeszcze nieznana, ale głównym motorem wzrostu pozostała bez wątpienia konsumpcja. W mojej ocenie do wzrostu w jednej czwartej lub nawet jednej trzeciej dołożyły się też inwestycje – dodał minister.
Jego zdaniem dynamika inwestycji mogła być podobna lub nieco niższa niż w drugim kwartale, kiedy to nakłady brutto na środki trwałe urosły o 9%.
- Sądzę, że w trzecim kwartale wzrost był również solidny. Dołożyły się do niego nie tylko wciąż szybko rosnące inwestycje przedsiębiorstw, ale też publiczne, związane między innymi z rozpędzoną perspektywą unijną 2014-2020. Wynik może być nieco niższy niż w poprzednim kwartale w związku z efektem bazy, czyli stosunkowo wysokim poziomem inwestycji prywatnych w III kwartale poprzedniego roku – stwierdził minister.
Według Kwiecińskiego wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy był zbliżony do neutralnego
- Gdyby zaplanowany na koniec tego miesiąca finalny odczyt PKB za trzeci kwartał, w którym przedstawiona zostanie struktura wzrostu, potwierdził korzystny wpływ eksportu netto na dynamikę aktywności gospodarczej w Polsce, oznaczałoby to, że nasza gospodarka ma silne mechanizmy obronne przed niekorzystną sytuacją w otoczeniu zewnętrznym – powiedział minister Kwieciński.
- Sytuację w światowej gospodarce trudno nazwać dobrą, ale są też optymistyczne sygnały – uważa Kwieciński. - Jednym z nich jest wzrost PKB w Niemczech zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z recesją u naszego największego partnera handlowego - podkreślił. Dodał, że Polska pozostaje liderem wzrostu w Europie. - Według dostępnych danych szybciej od nas w trzecim kwartale rosła tylko węgierska gospodarka – zauważył minister.
- Podtrzymuję swoją prognozę co do tempa wzrostu w kolejnym kwartale i całym roku. W tym pierwszym przypadku będziemy mieli tempo zbliżone do 4%, a wynik roczny uplasuje się zapewne w przedziale 4,2-4,3% – podsumował Kwieciński.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy
Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.
Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.
Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo
Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.
Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem
Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.