Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
sztabki złota

Posiadanie złota przez bank centralny to symbol siły państwa. Narodowy Bank Polski zakończył operację relokacji do Polski 100 t złota, stanowiącego część oficjalnych aktywów rezerwowych NBP.

– Operacja przetransportowania 100 ton polskiego złota została zakończona i przebiegła bez zakłóceń. Sztaby złota zostały bezpiecznie złożone w skarbcach NBP – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. – W symbolicznym znaczeniu możemy uznać, że historia zatoczyła koło, i – podobnie jak w II RP – w skarbcach banku emisyjnego znów znajduje się złoto – podkreślił prezes NBP. 

Zapowiedział zarazem, że fakt powrotu do tradycji przechowania  znaczącej części rezerw złota NBP na terenie Polski upamiętniony zostanie przez emisję złotej monety w kształcie sztabki. 

- Posiadanie złota przez bank centralny to symbol siły państwa – podkreślił Glapiński. - Państwa wysoko rozwinięte posiadają od 10 do 20 proc. swych rezerw pieniężnych w złocie. U nas wskaźnik ten podwyższyliśmy obecnie do ok. 10 proc. Będziemy go jeszcze powiększać. Prawie połowę złota przechowujemy w skarbcu NBP – pozostałą część w kilkunastu innych, pilnie strzeżonych miejscach – na terenie kraju. Posiadanie złota przez bank centralny państwa, taki jak Narodowy Bank Polski, to nie fanaberia. Stanowi widoczną, zyskującą na wartości, formę zabezpieczającą rezerwy pieniężne państwa – tłumaczył prezes NBP.

- Obecnie, pod dokonaniu ostatniego zakupu, NBP posiada 228,6 t złota, z czego 105 t jest składowane w Narodowym Banku Polskim - poinformował. - W latach 2018–2019 rezerwy złota NBP zostały zwiększone o 125,7 t (tj. o 122 proc.). W efekcie tych zakupów NBP przesunął się w rankingu wielkości zasobu złota z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu. Strategiczna decyzja o zakupie złota wynikała między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej oraz sukcesywnego wzrostu aktywów rezerwowych – dodał Glapiński.

Złoto odpowiada międzynarodowym standardom czystości i ma formę sztab, zgodnych ze standardem London Good Delivery. Każda ze sztab została podczas przyjęcia do skarbca sprawdzona, przyjęta i zaewidencjonowana. Operacja przetransportowania złota do Polski odbyła się drogą lotniczą.

Łącznie wykonano osiem transportów, w każdym transporcie przewożąc po tysiąc sztab. Transport złota został przeprowadzony przez międzynarodową firmę wyspecjalizowaną w transporcie wartości pieniężnych, wybraną w drodze postępowania o udzielenie zamówienia NBP. Dla upamiętnienia powrotu złota do Polski NBP wyemituje w grudniu złotą monetę kolekcjonerską w kształcie sztabki.

{crossposting}

Czytaj więcej

Ardanowski: Pomagajmy sobie wzajemnie

- Pomagajmy sobie wzajemnie. Czas jest wyjątkowo trudny. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego, do myślenia w kategorii pomocy wzajemnej.

Więcej…

Emilewicz: Mieszkanie ma dawać poczucie bezpieczeństwa

Jadwiga Emilewicz Fot. KPRM/Adam Guz

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 – takie mają być m.in. efekty pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez ministerstwo rozwoju.

Więcej…

Romanowski: Pomoc dla ofiar przemocy domowej będzie skuteczniejsza

- Polska dołącza do grona krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej należy do najskuteczniejszych. Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymują skuteczne narzędzie, aby móc w sposób natychmiastowy odizolować sprawcę od ofiary - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji prasowej, poświęconej ustawie antyprzemocowej, która została podpisana przez prezydenta RP. 

Więcej…

Przybył: Trzeba po prostu wziąć się do roboty!

Prezydent Andrzej Duda podczas powoływania Rady ds. Przedsiębiorczości

Niedawno pisałem o posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, poświęconym promocji polskich marek. Burza mózgów przyniosła owoce – i oto powstał dokument zawierający Stanowisko Rady dot. promocji polskich marek.

Więcej…

Błaszczak: Żołnierze udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć

Żołnierze WOT uczestniczyli również w skrajnych przypadkach -  w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznej

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują.

Więcej…