– Operacja przetransportowania 100 ton polskiego złota została zakończona i przebiegła bez zakłóceń. Sztaby złota zostały bezpiecznie złożone w skarbcach NBP – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. – W symbolicznym znaczeniu możemy uznać, że historia zatoczyła koło, i – podobnie jak w II RP – w skarbcach banku emisyjnego znów znajduje się złoto – podkreślił prezes NBP.
Zapowiedział zarazem, że fakt powrotu do tradycji przechowania znaczącej części rezerw złota NBP na terenie Polski upamiętniony zostanie przez emisję złotej monety w kształcie sztabki.
- Obecnie, pod dokonaniu ostatniego zakupu, NBP posiada 228,6 t złota, z czego 105 t jest składowane w Narodowym Banku Polskim - poinformował. - W latach 2018–2019 rezerwy złota NBP zostały zwiększone o 125,7 t (tj. o 122 proc.). W efekcie tych zakupów NBP przesunął się w rankingu wielkości zasobu złota z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu. Strategiczna decyzja o zakupie złota wynikała między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej oraz sukcesywnego wzrostu aktywów rezerwowych – dodał Glapiński.
Łącznie wykonano osiem transportów, w każdym transporcie przewożąc po tysiąc sztab. Transport złota został przeprowadzony przez międzynarodową firmę wyspecjalizowaną w transporcie wartości pieniężnych, wybraną w drodze postępowania o udzielenie zamówienia NBP. Dla upamiętnienia powrotu złota do Polski NBP wyemituje w grudniu złotą monetę kolekcjonerską w kształcie sztabki.
{crossposting}