Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Karpaty - panorama

O przyszłości współpracy terytorialnej w Karpatach oraz źródłach finansowania projektów w nowej perspektywie finansowej mówił wiceminister Adam Hamryszczak podczas I Konferencji Rocznej Euroregionu Karpackiego w Rzeszowie.

- Celem Polski jest przyjęcie Strategii Karpackiej jako piątej unijnej strategii makroregionalnej – mówił wiceminister Hamryszczak.

Uzasadniając potrzebę nowej strategii, wiceminister dodał, że wzmocni ona znaczenie i rozpoznawalność Karpat w wymiarze geopolitycznym. - Będzie ona stabilizować system wdrażania wspólnych projektów, zwiększy dostęp do unijnych źródeł finansowania oraz pozwali na wzmocnienie współpracy z krajami spoza UE, zwłaszcza z Ukrainą – wymieniał wiceminister.

Zaznaczył, że warunkiem przystąpienia do prac nad Strategią Karpacką na forum Unii Europejskiej jest przyjęcie konkluzji w tej sprawie przez Radę UE. Hamryszczak wyjaśnił, że stąd starania Polski o włączenie tematu strategii w program kolejnych prezydencji w Radzie UE. Odniósł się także do możliwości utworzenia programu operacyjnego UE dla Karpat.

- Chcemy zwiększenia jednorodności terytorialnej programów Interreg.

Dążymy do uczynienie z Interreg jednego z instrumentów realizacji Strategii Karpackiej. Rozważamy dołączenie Polski do kolejnej edycji programu współpracy terytorialnej Węgry-Słowacja-Rumunia-Ukraina – mówił wiceminister.

Jak zaznaczył, chcemy jednocześnie kontynuować dotychczasowe programy Polska-Słowacja oraz Polska-Białoruś-Ukraina.

W swoim wystąpieniu Hamryszczak wspomniał również o proponowanych przez KE zmianach w programach współpracy terytorialnej UE w nowej perspektywie. Jako najważniejszą z nich wymienił mniejszy budżet Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Interreg.

Czytaj więcej

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…