Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Karpaty - panorama

O przyszłości współpracy terytorialnej w Karpatach oraz źródłach finansowania projektów w nowej perspektywie finansowej mówił wiceminister Adam Hamryszczak podczas I Konferencji Rocznej Euroregionu Karpackiego w Rzeszowie.

- Celem Polski jest przyjęcie Strategii Karpackiej jako piątej unijnej strategii makroregionalnej – mówił wiceminister Hamryszczak.

Uzasadniając potrzebę nowej strategii, wiceminister dodał, że wzmocni ona znaczenie i rozpoznawalność Karpat w wymiarze geopolitycznym. - Będzie ona stabilizować system wdrażania wspólnych projektów, zwiększy dostęp do unijnych źródeł finansowania oraz pozwali na wzmocnienie współpracy z krajami spoza UE, zwłaszcza z Ukrainą – wymieniał wiceminister.

Zaznaczył, że warunkiem przystąpienia do prac nad Strategią Karpacką na forum Unii Europejskiej jest przyjęcie konkluzji w tej sprawie przez Radę UE. Hamryszczak wyjaśnił, że stąd starania Polski o włączenie tematu strategii w program kolejnych prezydencji w Radzie UE. Odniósł się także do możliwości utworzenia programu operacyjnego UE dla Karpat.

- Chcemy zwiększenia jednorodności terytorialnej programów Interreg.

Dążymy do uczynienie z Interreg jednego z instrumentów realizacji Strategii Karpackiej. Rozważamy dołączenie Polski do kolejnej edycji programu współpracy terytorialnej Węgry-Słowacja-Rumunia-Ukraina – mówił wiceminister.

Jak zaznaczył, chcemy jednocześnie kontynuować dotychczasowe programy Polska-Słowacja oraz Polska-Białoruś-Ukraina.

W swoim wystąpieniu Hamryszczak wspomniał również o proponowanych przez KE zmianach w programach współpracy terytorialnej UE w nowej perspektywie. Jako najważniejszą z nich wymienił mniejszy budżet Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Interreg.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…