Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Karpaty - panorama

O przyszłości współpracy terytorialnej w Karpatach oraz źródłach finansowania projektów w nowej perspektywie finansowej mówił wiceminister Adam Hamryszczak podczas I Konferencji Rocznej Euroregionu Karpackiego w Rzeszowie.

- Celem Polski jest przyjęcie Strategii Karpackiej jako piątej unijnej strategii makroregionalnej – mówił wiceminister Hamryszczak.

Uzasadniając potrzebę nowej strategii, wiceminister dodał, że wzmocni ona znaczenie i rozpoznawalność Karpat w wymiarze geopolitycznym. - Będzie ona stabilizować system wdrażania wspólnych projektów, zwiększy dostęp do unijnych źródeł finansowania oraz pozwali na wzmocnienie współpracy z krajami spoza UE, zwłaszcza z Ukrainą – wymieniał wiceminister.

Zaznaczył, że warunkiem przystąpienia do prac nad Strategią Karpacką na forum Unii Europejskiej jest przyjęcie konkluzji w tej sprawie przez Radę UE. Hamryszczak wyjaśnił, że stąd starania Polski o włączenie tematu strategii w program kolejnych prezydencji w Radzie UE. Odniósł się także do możliwości utworzenia programu operacyjnego UE dla Karpat.

- Chcemy zwiększenia jednorodności terytorialnej programów Interreg.

Dążymy do uczynienie z Interreg jednego z instrumentów realizacji Strategii Karpackiej. Rozważamy dołączenie Polski do kolejnej edycji programu współpracy terytorialnej Węgry-Słowacja-Rumunia-Ukraina – mówił wiceminister.

Jak zaznaczył, chcemy jednocześnie kontynuować dotychczasowe programy Polska-Słowacja oraz Polska-Białoruś-Ukraina.

W swoim wystąpieniu Hamryszczak wspomniał również o proponowanych przez KE zmianach w programach współpracy terytorialnej UE w nowej perspektywie. Jako najważniejszą z nich wymienił mniejszy budżet Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Interreg.

Czytaj więcej

Moskwa: 100% zamrożenie taryfy gazowej na poziomie tego roku

Rządowa Tarcza Energetyczna, w tym dodatki na węgiel, inne źródła ciepła czy zamrożenie cen gazu to główne tematy podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, która odbyła się w gminie Pniewy.

Więcej…

Skuza: Grudzień jest ostatnim miesiącem na zakup obligacji skarbowych IKE

W grudniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75%, a 2-letnich 6,85%. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,85%.

Więcej…

Czarnek: aktualizacje systemu ELA

Czarnek: Najnowsze aktualizacje systemu ELA stanowią także duże wsparcie dla wszystkich polskich uczelni, które aplikują do prestiżowych, międzynarodowych rankingów.

Więcej…

Morawiecki: Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa

Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym i efektywnym formatem współpracy regionalnej. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie państw V4 - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - w Koszycach.

Więcej…

Gdański kongres sukcesu

Jest nas 60 milionów – rozsianych po wszystkich kontynentach. Ludzi, którzy czują się Polakami, przyznają do polskich korzeni, swoją polskość kultywują.

Więcej…