Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Karpaty - panorama

O przyszłości współpracy terytorialnej w Karpatach oraz źródłach finansowania projektów w nowej perspektywie finansowej mówił wiceminister Adam Hamryszczak podczas I Konferencji Rocznej Euroregionu Karpackiego w Rzeszowie.

- Celem Polski jest przyjęcie Strategii Karpackiej jako piątej unijnej strategii makroregionalnej – mówił wiceminister Hamryszczak.

Uzasadniając potrzebę nowej strategii, wiceminister dodał, że wzmocni ona znaczenie i rozpoznawalność Karpat w wymiarze geopolitycznym. - Będzie ona stabilizować system wdrażania wspólnych projektów, zwiększy dostęp do unijnych źródeł finansowania oraz pozwali na wzmocnienie współpracy z krajami spoza UE, zwłaszcza z Ukrainą – wymieniał wiceminister.

Zaznaczył, że warunkiem przystąpienia do prac nad Strategią Karpacką na forum Unii Europejskiej jest przyjęcie konkluzji w tej sprawie przez Radę UE. Hamryszczak wyjaśnił, że stąd starania Polski o włączenie tematu strategii w program kolejnych prezydencji w Radzie UE. Odniósł się także do możliwości utworzenia programu operacyjnego UE dla Karpat.

- Chcemy zwiększenia jednorodności terytorialnej programów Interreg.

Dążymy do uczynienie z Interreg jednego z instrumentów realizacji Strategii Karpackiej. Rozważamy dołączenie Polski do kolejnej edycji programu współpracy terytorialnej Węgry-Słowacja-Rumunia-Ukraina – mówił wiceminister.

Jak zaznaczył, chcemy jednocześnie kontynuować dotychczasowe programy Polska-Słowacja oraz Polska-Białoruś-Ukraina.

W swoim wystąpieniu Hamryszczak wspomniał również o proponowanych przez KE zmianach w programach współpracy terytorialnej UE w nowej perspektywie. Jako najważniejszą z nich wymienił mniejszy budżet Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Interreg.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…