Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała uczestniczył w podpisaniu umowy o współpracy przy przygotowaniu dokumentacji projektowej do budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju. 

Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł. Połowę będą stanowiły przyznane CPK środki z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF). To pierwsza część projektu globsalnego o wartości ok. 300 mln euro, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odc. Chybie/Żory – granica państwa.

- To pierwszy wniosek o dofinansowanie Programu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Uzyskanie wsparcia finansowego, przy dużej konkurencji projektów z innych krajów UE, to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna, i że Bruksela patrzy na nią przychylnym okiem – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała. 

Projekt przyczyni się do budowy brakującego ogniwa Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i pozwoli na lepsze skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami.

Trzy razy CPK - Marcin Horała

- CPK to nie tylko lotnisko pasażerskie – to rewolucja w polskim systemie transportowym – uważa Horała. - Powoduje ona, że kolej staje się w naszym transporcie jednym z głównych ogniw. Są trzy główne wymiary CPK – mówił dalej Horała.

  • - Po pierwsze: gospodarczy. Dzięki powstaniu CPK nastąpi przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

  • Po drugie: społeczny - duże polskie miasta były pozbawione dostępu do sieci kolejowej, co wykluczało ich mieszkańców w znacznej mierze w dostępie do przemieszczania się, np. dojazdów do pracy.

  • Po trzecie: geopolityczny - budujemy dzięki CPK nowy system transportowy nie tylko dla Polski, ale i w skali naszej części Europy. To pozwoli stworzyć obszar ciążenia gospodarczego i politycznego, sercem którego jest Polska - wyjaśnił wiceminister. Dodał, że choć sama budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze się nie zaczęła ale podpisany właśnie projekt de facto inicjuje prace nad jego realizacją.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…