Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała uczestniczył w podpisaniu umowy o współpracy przy przygotowaniu dokumentacji projektowej do budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju. 

Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł. Połowę będą stanowiły przyznane CPK środki z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF). To pierwsza część projektu globsalnego o wartości ok. 300 mln euro, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odc. Chybie/Żory – granica państwa.

- To pierwszy wniosek o dofinansowanie Programu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Uzyskanie wsparcia finansowego, przy dużej konkurencji projektów z innych krajów UE, to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna, i że Bruksela patrzy na nią przychylnym okiem – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała. 

Projekt przyczyni się do budowy brakującego ogniwa Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i pozwoli na lepsze skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami.

Trzy razy CPK - Marcin Horała

- CPK to nie tylko lotnisko pasażerskie – to rewolucja w polskim systemie transportowym – uważa Horała. - Powoduje ona, że kolej staje się w naszym transporcie jednym z głównych ogniw. Są trzy główne wymiary CPK – mówił dalej Horała.

  • - Po pierwsze: gospodarczy. Dzięki powstaniu CPK nastąpi przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

  • Po drugie: społeczny - duże polskie miasta były pozbawione dostępu do sieci kolejowej, co wykluczało ich mieszkańców w znacznej mierze w dostępie do przemieszczania się, np. dojazdów do pracy.

  • Po trzecie: geopolityczny - budujemy dzięki CPK nowy system transportowy nie tylko dla Polski, ale i w skali naszej części Europy. To pozwoli stworzyć obszar ciążenia gospodarczego i politycznego, sercem którego jest Polska - wyjaśnił wiceminister. Dodał, że choć sama budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze się nie zaczęła ale podpisany właśnie projekt de facto inicjuje prace nad jego realizacją.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…