Wiceminister infrastruktury Marcin Horała uczestniczył w podpisaniu umowy o współpracy przy przygotowaniu dokumentacji projektowej do budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju.
Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł. Połowę będą stanowiły przyznane CPK środki z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF). To pierwsza część projektu globsalnego o wartości ok. 300 mln euro, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odc. Chybie/Żory – granica państwa.
Projekt przyczyni się do budowy brakującego ogniwa Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i pozwoli na lepsze skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami.
- CPK to nie tylko lotnisko pasażerskie – to rewolucja w polskim systemie transportowym – uważa Horała. - Powoduje ona, że kolej staje się w naszym transporcie jednym z głównych ogniw. Są trzy główne wymiary CPK – mówił dalej Horała.
- Po pierwsze: gospodarczy. Dzięki powstaniu CPK nastąpi przyspieszenie wzrostu gospodarczego.
Po drugie: społeczny - duże polskie miasta były pozbawione dostępu do sieci kolejowej, co wykluczało ich mieszkańców w znacznej mierze w dostępie do przemieszczania się, np. dojazdów do pracy.
Po trzecie: geopolityczny - budujemy dzięki CPK nowy system transportowy nie tylko dla Polski, ale i w skali naszej części Europy. To pozwoli stworzyć obszar ciążenia gospodarczego i politycznego, sercem którego jest Polska - wyjaśnił wiceminister. Dodał, że choć sama budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze się nie zaczęła ale podpisany właśnie projekt de facto inicjuje prace nad jego realizacją.
{crossposting}