Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała uczestniczył w podpisaniu umowy o współpracy przy przygotowaniu dokumentacji projektowej do budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju. 

Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł. Połowę będą stanowiły przyznane CPK środki z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF). To pierwsza część projektu globsalnego o wartości ok. 300 mln euro, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odc. Chybie/Żory – granica państwa.

- To pierwszy wniosek o dofinansowanie Programu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Uzyskanie wsparcia finansowego, przy dużej konkurencji projektów z innych krajów UE, to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna, i że Bruksela patrzy na nią przychylnym okiem – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała. 

Projekt przyczyni się do budowy brakującego ogniwa Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i pozwoli na lepsze skomunikowanie kolejowe Polski z Czechami.

Trzy razy CPK - Marcin Horała

- CPK to nie tylko lotnisko pasażerskie – to rewolucja w polskim systemie transportowym – uważa Horała. - Powoduje ona, że kolej staje się w naszym transporcie jednym z głównych ogniw. Są trzy główne wymiary CPK – mówił dalej Horała.

  • - Po pierwsze: gospodarczy. Dzięki powstaniu CPK nastąpi przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

  • Po drugie: społeczny - duże polskie miasta były pozbawione dostępu do sieci kolejowej, co wykluczało ich mieszkańców w znacznej mierze w dostępie do przemieszczania się, np. dojazdów do pracy.

  • Po trzecie: geopolityczny - budujemy dzięki CPK nowy system transportowy nie tylko dla Polski, ale i w skali naszej części Europy. To pozwoli stworzyć obszar ciążenia gospodarczego i politycznego, sercem którego jest Polska - wyjaśnił wiceminister. Dodał, że choć sama budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze się nie zaczęła ale podpisany właśnie projekt de facto inicjuje prace nad jego realizacją.

{crossposting}

Czytaj więcej

Moskwa: 100% zamrożenie taryfy gazowej na poziomie tego roku

Rządowa Tarcza Energetyczna, w tym dodatki na węgiel, inne źródła ciepła czy zamrożenie cen gazu to główne tematy podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, która odbyła się w gminie Pniewy.

Więcej…

Skuza: Grudzień jest ostatnim miesiącem na zakup obligacji skarbowych IKE

W grudniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75%, a 2-letnich 6,85%. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,85%.

Więcej…

Czarnek: aktualizacje systemu ELA

Czarnek: Najnowsze aktualizacje systemu ELA stanowią także duże wsparcie dla wszystkich polskich uczelni, które aplikują do prestiżowych, międzynarodowych rankingów.

Więcej…

Morawiecki: Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa

Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym i efektywnym formatem współpracy regionalnej. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie państw V4 - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - w Koszycach.

Więcej…

Gdański kongres sukcesu

Jest nas 60 milionów – rozsianych po wszystkich kontynentach. Ludzi, którzy czują się Polakami, przyznają do polskich korzeni, swoją polskość kultywują.

Więcej…