Minister kultury i dziedzictwa narodowego był gościem wydarzenia zorganizowanego w Centrum Kreatywności Fabryka, gdzie młodzi twórcy, wykorzystując dostępne na miejscu nowoczesne technologie, realizują działania artystyczne związane m.in. z modą, architekturą, fotografią, filmem oraz designem.
Wicepremier podkreślił, że Łódź jest olbrzymim zasobem kulturalnym, którego rozwój - jak zaznaczył - jest wspomagany decyzjami politycznymi, zarówno ze szczebla centralnego, jak i samorządowego. Gliński poinformował, że w Łodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanych jest obecnie 10 dużych projektów inwestycyjnych, a z programów ministerialnych przyznano ponad 130 dotacji przedsięwzięć prowadzonych przez stowarzyszenia, instytucje samorządowe i różnego rodzaju podmioty.
Dodał, że MKiDN współprowadzi już w Łodzi Filharmonię Łódzką oraz Teatr Muzyczny, a wkrótce dołączy do nich Teatr Wielki. Zdaniem Glińskiego takie wsparcie daje możliwość wyzwolenia zasobów kulturowych tych instytucji.
Wicepremier zapewnił, że rząd stara się wspierać wszystkie wartościowe projekty, nie tylko w Łodzi. Jak podkreślił, mówi o tym dlatego, że politycy mogą być pożyteczni.
Wicepremier pochwalił także działalność otwartego na początku br. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) Centrum Kreatywności Fabryka. Innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie jest miejscem spotkań, warsztatów, konferencji, wystaw na styku kultury, kreatywności i biznesu.
- Ten pomysł od początku wydawał się wspaniały i bardzo prosty. Polega on na tym, że w niewielkiej przestrzeni realizuje się atmosferę spotkania kultury, nowych technologii i biznesu. Ta synergia daje dodatkową wartość, a druga rzecz to więzi społeczne. Tutaj, w Centrum Kreatywności Fabryka, spotykają się ludzie. Powstają kontakty biznesowe, przyjaźnie, czyli kapitał społeczny, a to jest najcenniejsze w społeczeństwie – podsumował Gliński.
{crossposting}