Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Antoni Krauze był artystą wybitnym i ważnym, ale też niedocenionym, jego twórczość wciąż jest za mało znana - mówił w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który uczestniczył w przeglądzie twórczości reżysera i scenarzysty. W wydarzeniu wzięła również udział żona artysty – Joanna Krauze.

W łódzkim Kinie Charlie miała miejsce dwudniowa retrospektywa filmów Antoniego Krauzego, reżysera takich obrazów, jak: „Palec Boży”, „Monidło”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Smoleńsk”.

Uczestniczący w przeglądzie minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że autor tych filmów był artystą wybitnym i niedocenionym. Piotr Gliński przyznał, że ceni twórczość Krauzego za niezależność, talent i różnorodność. Przypomniał, że Krauze zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych, 13 fabuł i dwa seriale, z których każdy w ocenie Glińskiego jest ważny.

- Tworzył filmy wspaniałe, także te krótkometrażowe czy dokumentalne. Dokumentował również w fabule czasy PRL - czasy fascynujące i jednocześnie przerażające. Był utalentowanym artystą i to przez tę różnorodność twórczości było widoczne. Ukazywał polski realizm, opierając swoją sztukę o m.in. o teksty Jana Himilsbacha czy Marka Nowakowskiego (…) Był także współautorem kina moralnego niepokoju, chociaż nie zawsze docenianym - przypomniał Piotr Gliński przed rozpoczęciem przeglądu.

Jak przyznał wicepremier, łatwiej było mu dostrzec twórczość reżysera, ponieważ był on starszym od niego kuzynem i autorytetem. - Antoni był utalentowany i szalenie osobny. Miał swój własny sposób poszukiwania tematów – wyjaśnił.

Piotr Gliński dodał, że pod koniec swojego życia Krauze stworzył dwa bardzo ważne filmy o polskiej historii – „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” i „Smoleńsk”. - To filmy o polskiej historii przez duże „h” – ocenił.

Wicepremier dziękując organizatorom przeglądu w Łodzi, wskazał, że podobna retrospektywa filmów Krauzego powinna zostać powtórzona w większym wymiarze. Minister kultury powiedział , że jego ulubionym filmem autorstwa Krauzego jest „Palec Boży”, w którym - jak mówił – reżyser odkrył dla polskiej kinematografii Mariana Opanię.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…