Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- To wielka radość, że możemy otworzyć galerie sztuki i muzea - powiedział wicepremier, prof. Piotr Gliński w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski na otwarciu wystawy „Szukam momentu równowagi” Ludwiki Ogorzelec.

- To jest wielki honor i zaszczyt, że możemy dzisiaj, tutaj, w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim inaugurować wystawę pani Ludwiki Ogorzelec - powiedział Piotr Gliński.

Jak mówił, jest ona „wybitną polską artystką, która trochę za względu na te polskie losy żyje i tworzy głównie w Paryżu”. Przypomniał, że artystka w latach 80. należała do polskiej opozycji.

- Pani Ludwika opowiadała mi dziś, że Kornel Morawiecki, z którym działała w Solidarności Walczącej, a któremu z resztą ta wystawa jest dedykowana, wysłał ją do Paryża, żeby mogła rozwijać swój talent i realizować wizje artystyczne. Dziś widzimy jak to pięknie zaowocowało jej wspaniałym dorobkiem i wystawami na całym świecie - podkreślił.

- To dla nas duża duma i radość, że możemy taką przeglądową wystawę, bo tu są dzieła z lat 80. i to, co robi pani Ludwika aktualnie, prezentować w galerii - dodał minister kultury.

Przekazał, że wystawa powstawała od lipca, „czyli to jest też rzecz unikalna”.

- Pandemia nam na to pozwoliła, więc mamy pewien paradoks. Dobra strona pandemii była taka, że mogliśmy pozwolić sobie, pan dyrektor mógł pozwolić sobie na to, żeby te kilka miesięcy, kiedy nie można było korzystać z galerii, poświęcić na przygotowywanie tej specjalnej wystawy; to się rzadko zdarza - zwrócił uwagę wicepremier Piotr Gliński.

- Polskie galerie sztuki, polskie muzea się otwierają. Dodatkowo mamy tak wyjątkową wystawę, wyjątkową z uwagi na artystkę, na jej dorobek, na także historię jej życia od strony społecznej czy politycznej, bo to bardzo ciekawe i warto o tym wspomnieć, a jednocześnie ze względu na proces powstawania tej wystawy - mówił szef resortu kultury.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…