Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Jest Pan wybitnym poetą i humanistą, którego wkład w polską kulturę jest trudny do zmierzenia - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do Jarosława Marka Rymkiewicza. Poeta, dramaturg, literaturoznawca i tłumacz obchodził jubileusz 85. urodzin.

List gratulacyjny w imieniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego wręczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

- Nie sposób przecenić Pańskich wspaniałych wierszy, zwłaszcza tomów „Metafizyka”, „Znak niejasny, baśń półżywa”, słynnego „Zachodu słońca w Milanówku” czy „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie”. Porusza w nich Pan śmiało tematy graniczne, jak śmierć i przemijanie, odwołując się przy tym do najlepszych tradycji poetyckich - napisał minister kultury w liście do Jubilata.

Wicepremier prof. Gliński podkreślił, że twórczość Rymkiewicza, m.in. „Leśmian. Encyklopedia” i „Juliusz Słowacki pyta o godzinę”, „Żmut”, ukazują „zupełnie nowe drogi myślenia i pozwalają nam na nowo poznać i zachwycić się nie tylko twórczością, ale i sylwetkami najważniejszych polskich poetów”. Minister kultury wspomniał także „prace historyczne, dramaturgiczne, powieści oraz liczne tłumaczenia poezji hiszpańsko- i anglojęzycznej” Jubilata.

- Pańska znakomita twórczość jest szeroko doceniana, zarówno przez czytelników, jak i krytyków, o czym świadczą liczne nagrody, którymi został Pan uhonorowany: Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Nagroda im. Stanisława Vincenza, Nagroda Literacka paryskiej „Kultury”, wielokrotne nominacje i przyznana w 2003 r. Nagroda Literacka Nike, czy Nagroda Poetycka Orfeusz, by wymienić tylko te najważniejsze. Został Pan również odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” - podsumował wicepremier.

Minister kultury złożył wyrazu uznania i życzył „zdrowia i sił, oraz wszelkiej pomyślności, zarówno w życiu prywatnym, jak i na polu artystycznym”.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…