Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Jest Pan wybitnym poetą i humanistą, którego wkład w polską kulturę jest trudny do zmierzenia - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do Jarosława Marka Rymkiewicza. Poeta, dramaturg, literaturoznawca i tłumacz obchodził jubileusz 85. urodzin.

List gratulacyjny w imieniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego wręczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

- Nie sposób przecenić Pańskich wspaniałych wierszy, zwłaszcza tomów „Metafizyka”, „Znak niejasny, baśń półżywa”, słynnego „Zachodu słońca w Milanówku” czy „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie”. Porusza w nich Pan śmiało tematy graniczne, jak śmierć i przemijanie, odwołując się przy tym do najlepszych tradycji poetyckich - napisał minister kultury w liście do Jubilata.

Wicepremier prof. Gliński podkreślił, że twórczość Rymkiewicza, m.in. „Leśmian. Encyklopedia” i „Juliusz Słowacki pyta o godzinę”, „Żmut”, ukazują „zupełnie nowe drogi myślenia i pozwalają nam na nowo poznać i zachwycić się nie tylko twórczością, ale i sylwetkami najważniejszych polskich poetów”. Minister kultury wspomniał także „prace historyczne, dramaturgiczne, powieści oraz liczne tłumaczenia poezji hiszpańsko- i anglojęzycznej” Jubilata.

- Pańska znakomita twórczość jest szeroko doceniana, zarówno przez czytelników, jak i krytyków, o czym świadczą liczne nagrody, którymi został Pan uhonorowany: Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Nagroda im. Stanisława Vincenza, Nagroda Literacka paryskiej „Kultury”, wielokrotne nominacje i przyznana w 2003 r. Nagroda Literacka Nike, czy Nagroda Poetycka Orfeusz, by wymienić tylko te najważniejsze. Został Pan również odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” - podsumował wicepremier.

Minister kultury złożył wyrazu uznania i życzył „zdrowia i sił, oraz wszelkiej pomyślności, zarówno w życiu prywatnym, jak i na polu artystycznym”.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kamiński: 10 mld zł zostanie zainwestowane w bezpieczeństwo Polaków

Podczas briefingu prasowego poinformowano o podpisaniu porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych. 

Więcej…

Kryzys z potencjałem do wykorzystania

Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442
Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442

Wśród branż gospodarki, przed którymi jest wciąż daleka droga od wyjścia z koronakryzysu znajdują się pasażerskie przeloty lotnicze.

Więcej…

Chludziński: przewidujemy, że pierwsza elektrownia nuklearna zacznie pracować w 2029

Photo by Clemens van Lay on Unsplash
Photo by Clemens van Lay on Unsplash

KGHM, w ramach przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie nuklearnych źródeł energii, podpisało porozumienie z producentem reaktorów w technologii SMR.

Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. Czysta energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku.

- Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź SA.

- Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii - dodał prezes Chludziński.

W jego przekonaniu budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 r. to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej.

- Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku - dodał prezes KGHM Polska Miedź SA.

Jego zdaniem technologia SMR nie tylko pomoże nam dbać o środowisko ale również znacząco obniży koszty prowadzenia biznesu.

- To jedno z zapowiadanych ostatnio działań rozwojowych spółki, planujemy komercyjnie produkować energię, by wesprzeć zieloną transformację Polski i obniżyć koszty zwykłym gospodarstwom domowym - dodał Marcin Chludziński.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

{crossposting}

Czarnek: Dziękuję ITD. Za działalność edukacyjną, lekcje o bezpieczeństwie w szkołach

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w Tarczynie w konferencji prasowej na temat akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Więcej…

Troską prezydenta jest całościowe spojrzenie na Rzeczpospolitą

W tym roku ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywało się pod hasłem „Do Matki naszego zawierzenia”. 

Więcej…