Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Zestawy przeciwlotnicze POPRAD weszły już na wyposażenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. To dobry, nowoczesny sprzęt. To sprzęt produkowany w Polsce.

Oprócz dużych kontraktów zamówienia dla Wojska Polskiego rakiet Patriot, HIMARS czy najnowocześniejszych samolotów F35, konsekwentnie realizujemy kontrakty w krajowym przemyśle zbrojeniowych. W ubiegłym roku ponad 60 proc. zamówień trafiło do krajowego przemysłu zbrojeniowego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W rejonie Augustowa i Olecka szef resortu obrony obserwował międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem Bull Run-12. W ćwiczeniu  uczestniczyło  2 tys. żołnierzy. W trakcie spotkania z żołnierzami szef MON przekazał także symbolicznie kluczyki do pojazdów POPRAD, które weszły na wyposażenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

- Bardzo dziękuję żołnierzom państw sojuszniczych za to, że mają tyle woli i zapału, żeby doskonalić swoje umiejętności. Widzą to mieszkańcy tej części naszego kraju i dzięki temu czują się bezpieczni. Dziękuję za to, że wojska sojusznicze tak świetnie radzą sobie ze stawianymi zadaniami. To jest też ważne, jak postrzegani jesteśmy jako Sojusz Północnoatlantycki przez sąsiadów, przez państwa, które ostatnimi czasy najeżdżały inne kraje.Pokazujemy, że razem jesteśmy silni, że jesteśmy gotowi, żeby zapewnić bezpieczeństwa Polsce, żeby zapewnić bezpieczeństwo całej wschodniej flance NATO – mówił szef MON.

Podczas ćwiczenia szef resortu obrony przekazał żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad. Zaplanowane na 2020 r. dostawy obejmują 22 egzemplarzy Poprad z partii seryjnej oraz 2 egzemplarze z partii próbnej po dostosowaniu do partii seryjnej. 

- Ćwiczenia, które mamy okazję obserwować podnoszą bezpieczeństwo w szczególnym miejscu naszej Ojczyny, w północno-wschodniej Polsce, niedaleko przesmyku Suwalskiego. Zadaniem tych ćwiczeń z jednej strony była współpraca wojsk sojuszniczych, a z drugiej przećwiczenie mobilności wojska - mówił minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…