Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Wojskowa służba zdrowia rozwija się. Miarą tego rozwoju niech będzie fakt, że w 2015 r. na pierwszym roku wojskowych studiów medycznych było 50 studentów. W tym roku jest 150. Podkreślam ten fakt porównując rok 2015 do roku 2020, żeby pokazać jak Polska się zmieniła, jak zmieniło się Wojsko Polskie.

Do 2015 roku instytucje wojskowe były likwidowane. Od 2015 r., tu duża rola Zwierzchnika Sił Zbrojnych prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wojsko Polskie się rozwija - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania w Puławach. 

Szef MON spotkał się z przedstawicielami personelu medycznego Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach, którzy od kilku miesięcy zaangażowani są w walkę z pandemią koronawirusa. W trakcie spotkania minister M. Błaszczak wręczył medykom wyróżnienia. 

- To Wasz wysiłek, to Wasze zaangażowanie spowodowało, że nasza Ojczyzna nie została dotknięta tak silnie koronawirusem jak inne państwa. Serdecznie dziękuję pracownikom wojskowej służby zdrowia. Przypomnę, że wszystkie szpitale i instytuty wojskowej służby zdrowia były zaangażowane od pierwszego dnia w walkę z koronawirusem. Były zaangażowane w pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebowali - mówił podczas spotkania minister M. Błaszczak. 

Minister zwrócił uwagę, na fakt że w tym szczególnie ciężkim czasie pandemii, która dotknęła cały świat lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności, cały personel medyczny potwierdzili swój profesjonalizm, gotowość do działania i zdolność do poświęceń w imię służby Ojczyźnie i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

- Doskonale pamiętamy tę pierwszą ewakuację polskich obywateli w Chinach. Obywatele naszego kraju trafili do wojskowego szpitala we Wrocławiu. Tam odbyła się kwarantanna, tam odbyły się badania. Wszystko zakończyło się dobrze. To właśnie dzięki profesjonalizmowi. To właśnie dzięki umiejętnościom, ale również dzięki ofiarności Państwa, tak przebiegały te zdarzenia - mówił minister M. Błaszczak.

- Byliście Państwo aktywni  także poprzez zaangażowanie w wojskowych laboratoriach. Tu przede wszystkim podziękowania kieruję na ręce dyrektora wojskowego instytutu, który zajmuje się na co dzień badaniami. Instytutu na terenie, którego jesteśmy. To jest niezwykle istotne, żeby ten potencjał jakim dysponuje Wojsko Polskie był wykorzystywany do niesienia pomocy potrzebującym. Tak jest w odniesieniu do ośrodka w Puławach. To ośrodek, który wyróżnia się w Wojsku Polskim. To ośrodek, który dysponuje najnowocześniejszym aparatem w Polsce. Aparatem, który pozwala na przeprowadzanie tysiąca dwustu testów na dobę. Również testów związanych z koronawirusem – podkreślił szef MON.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…