Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Byliśmy świadkami epizodu, który jest rozgrywany w ramach ćwiczeń zorganizowanych w terenie przygodnym, a więc poza poligonem.

Zorganizowanych po to, aby żołnierze polscy ćwiczyli interoperacyjność z żołnierzami amerykańskimi, żołnierzami brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu TUMAK22.

W m. Płociczno - Tartak, szef MON obserwował główny epizod ćwiczenia pk. Tumak-22, które jest największym  przedsięwzięciem szkoleniowym realizowanym przez 16. Dywizję Zmechanizowaną w 2022 r., a zarazem podsumowaniem szkolenia wszystkich jednostek znajdujących się w strukturach dywizji. W ćwiczeniu uczestniczy 2000 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Sił Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Zaangażowanych jest również 1000 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.

- To kolejna edycja ćwiczenia organizowanego przez dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w północno-wschodniej części naszego kraju. Razem z kolejną edycją ćwiczeń Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która też jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo, za zgranie, za współpracę z Wojskiem Polskim. Widzieliśmy, że żołnierze świetnie ze sobą współpracują. Są przygotowani do tego, żeby ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej ojczyzny i całej wschodniej flanki NATO. W ramach ćwiczenia szkolili się  żołnierze z różnych jednostek. Przede wszystkim 16. Dywizja Zmechanizowana, a więc 20 brygada, 15 brygada, ale także żołnierze z brygady logistycznej. Ćwiczyli także żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej - powiedział wicepremier.

Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, ale także na terenach województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Działania żołnierzy podczas ćwiczenia obejmują m. in. forsowanie przeszkody wodnej połączone z desantem oraz reagowanie na zdarzenia o charakterze masowym (Mascal).

- Zgrywamy różne jednostki wojskowe po to, żeby żołnierze doskonale wiedzieli, jak należy ze sobą współpracować. Myślę, że wszyscy mamy jednoznaczną ocenę co do wysokich umiejętności naszych żołnierzy. Ale, żeby te umiejętności były podtrzymywane konieczne jest organizowanie takich ćwiczeń jak TUMAK, w rejonach przygodnych, poza poligonami. W ramach epizodów ćwiczenia były zadania, które wynikają z bieżących zadań żołnierzy, a też zadania zostały sformułowane na bazie, z jednej strony naszych doświadczeń, z drugiej także obserwacji pola walki na Ukrainie. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, jakimi metodami posługuje się Rosja. Widzimy też jakie metody są skuteczne w obronie, jakie stosuje Ukraina. Musimy być gotowi do tego, żeby wykorzystać te doświadczenia i odstraszać agresora - mówił szef MON.

Spotkanie szefa MON z żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej biorącymi udział w ćwiczeniu Tumak-21 było także okazją do podziękowania im za codzienną służbę.

- Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy biorą udział w ćwiczeniu. Bardzo dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy na co dzień, służą w Wojsku Polskim. Wiemy doskonale, że zadania, oprócz tych jakie widzieliśmy, dotyczą także utrzymania granicy - zarówno granicy z Białorusią, jak i granicy z Rosją w obwodzie kaliningradzkim. Reagujemy przed, a  nie po. Jesteśmy odporni na te wszystkie zagrożenia, jakie niesie ze sobą polityka rosyjska - mówił wicepremier.

Podczas wizyty i spotkania z dowódcami Wojska Polskiego wiceprezes Rady Ministrów odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa w regionie i wsparcia militarnego Ukrainy.

- Rozlokowanie niemieckich wyrzutni Patriot na Ukrainie jest korzystne dla bezpieczeństwa południowo-wschodniej części naszego kraju; z tego powodu, że bezpieczeństwo przeciwrakietowe na wschodniej Ukrainie oznacza również bezpieczeństwo we wschodniej Polsce. (...) Chodzi o czas reakcji. Patrioty rozlokowane we wschodniej Polsce będą mogły strącać rakiety, które przekroczą granicę z Polską, a to tragiczne zdarzenie, jakie miało miejsce 15 listopada, miało miejsce w odległości zaledwie kilku kilometrów od granicy z Ukrainą. Ta rakieta przeleciała przez terytorium polskie w ciągu kilku, kilkunastu sekund - mówił wicepremier M. Błaszczak.

- To nie jest wystarczający czas do tego, żeby ją skutecznie strącić. A znowu strącenie takiej rakiety nad terytorium Ukrainy oznaczałoby wejście Polski do wojny, a przecież tego nie chcemy. Rozlokowanie Patriotów w zachodniej Ukrainie podnosi zarówno bezpieczeństwo zachodniej Ukrainy, jak i Polski - podkreślił szef MON.

- Kolejny argument dotyczy zagrożenia blackoutem, jaki ma miejsce na Ukrainie. Intensywny ostrzał rakietowy Ukrainy wycelowany w elektrownie i inne urządzenia infrastruktury krytycznej powoduje brak dostępu do energii elektrycznej. W konsekwencji, z uwagi na zimę, wywoła to kolejną falę uchodźców, a z punktu widzenia zarówno bezpieczeństwa Ukrainy, jak i bezpieczeństwa Polski oraz całej Europy lepiej jest, żeby do kolejnej fali uchodźców nie doszło - mówił.

Wicepremier odniósł się również do tezy, że niemieckie Patrioty to zbyt zaawansowane technologicznie systemy, żeby mogły być przekazane na Ukrainę.

- Po pierwsze, niemieckie Patrioty to jest stara wersja, z lat 80., a więc nie można powiedzieć, żeby była zawansowana technologicznie. Polskie Patrioty są rzeczywiście zaawansowane technologicznie i rzeczywiście jest to najnowsza ich wersja. (…) Sprzęt, który jest dużo bardziej zaawansowany technologicznie niż niemieckie Patrioty został już przekazany na Ukrainę - myślę tu o zestawach Himars - stwierdził, zaznaczając, że Ukrainie przekazano już wiele sprzętu znacznie bardziej zawansowanego niż niemieckie Patrioty.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…