Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Modernizacja techniczna Wojska Polskiego jest jednym z najważniejszych zadań, jakie postawiłem sobie obejmując urząd Ministra Obrony Narodowej. W wielu obszarach nasze siły zbrojne korzystały z przestarzałego sprzętu, pamiętającego jeszcze czasy Układu Warszawskiego, poza tym niedostosowanego do wyzwań bezpieczeństwa, jakie stoją przed nimi dziś.

Obecnie, po 6 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości możemy powiedzieć, że Wojsko Polskie jest lepiej wyposażone i spełnia wymagania współczesnego pola walki. To efekt naszej ciężkiej pracy, zaangażowania wielu osób i konsekwencji w działaniu - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas konferencji branży obronnej.

W Centrum EXPO XXI w Warszawie, szef MON uczestniczył w otwarciu konferencji branży obronnej Defence24 Day, w trakcie której podsumował dotychczasowe inwestycje w bezpieczeństwo Polski odnoszące się m.in. do modernizacji Wojska Polskiego.

- Zakupy, których dokonujemy dla Wojska Polskiego są skoordynowane, zaplanowane i obejmują całe spektrum działania Sił Zbrojnych RP. Między bajki możemy włożyć popularne w niektórych środowiskach opowieści o tym, że nie potrzebujemy większej liczby żołnierzy i ciężkiego sprzętu. Wojsko Polskie musi być nasycone nowoczesnym uzbrojeniem o wysokich walorach ofensywnych i defensywnych, dużą liczbą dobrze wyszkolonych żołnierzy i musi posiadać silną pozycję w Sojuszu Północnoatlantyckim - podkreślił minister podczas wystąpienia inaugurującego konferencję.

- Jednym z obszarów, które wymagały największych zmian była obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. Na współczesnym polu walki zapewnienie jednostkom bezpieczeństwa przed atakiem z powietrza ma znaczenie fundamentalne. Aby rozwinąć zdolności Wojska Polskiego w tym obszarze, podczas ostatniego salonu MSPO podpisałem jedną z najważniejszych w tym roku umów z Konsorcjum PGZ - NAREW na zakup 23 zestawów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu NAREW. Program NAREW jest największym i najbardziej złożonym programem modernizacyjnym w historii Sił Zbrojnych RP - podkreślił szef MON.

- Wysiłku modernizacyjnego wymaga także Marynarka Wojenna, dlatego w lipcu 2021 r. podpisano umowę między Inspektoratem Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Miecznik na dostawę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu „Miecznik”. Nowe fregaty będą realizować szeroki zakres zadań na polskich obszarach morskich i we współpracy z Sojusznikami w ramach wspólnych misji, operacji i ćwiczeń - mówił minister.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Wojsko Polskie korzysta też z sojuszniczych doświadczeń w produkcji i wykorzystaniu nowoczesnych technologii. - Dlatego w maju 2021 r. podpisana została umowa na zakup dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2 produkowanych w Turcji. Minister podkreślił, że wprowadzenie tego typu uzbrojenia - systemów bezzałogowych – tych powietrznych, lądowych i morskich – wymaga skoordynowanych działań.

- Dlatego zdecydowałem o powołaniu pełnomocnika, którego zadaniem będzie pozyskiwanie, wdrażanie i implementacja bezzałogowców do Sił Zbrojnych RP. Realizując ten program będziemy korzystali z potencjału polskiej zbrojeniówki - dodał.

Minister przypomniał także o ogłoszonej kilka tygodni temu, razem z premierem Jarosławem Kaczyńskim, decyzji o zakupie dla wojsk lądowych 250 najnowocześniejszych czołgów Abrams. - Czołgi trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej, do Żelaznej Dywizji i będą broniły wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, będą broniły wschodniej Polski. To prawdziwa rewolucja nie tylko dla wojsk pancernych, ale i dla całych Sił Zbrojnych RP. Wojsko Polskie nigdy wcześniej nie dysponowało tak skutecznym i nowoczesnym uzbrojeniem - zaznaczył szef MON.

Podczas konferencji Defence24 Day, która jest miejscem debaty i wymiany doświadczeń, minister Mariusz Błaszczak wspomniał również reformie procesu pozyskiwania nowego sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego.

- Nowy system będzie opierał się na dwóch kluczowych podmiotach - Radzie Modernizacji Technicznej (…)oraz Agencji Uzbrojenia, która rozpocznie swoje funkcjonowanie od 1 stycznia 2022 r. Rada Modernizacji Technicznej sprawi, że decyzje dotyczące zakupu sprzętu będą podejmowane szybko i bez zbędnego przedłużania formalności. W ten sposób przełamujemy impas, który bardzo często pojawiał się podczas realizowania procedur zakupowych. Na wczorajszym posiedzeniu Rada podjęła decyzję o zakupie czterech kolejnych śmigłowców Black Hawk S-70i dla Wojsk Specjalnych. Agencja Uzbrojenia będzie z kolei funkcjonowała jako jednostka budżetowa, czyli bez zarządu i rady nadzorczej. Oprócz zadań obecnego Inspektoratu Uzbrojenia przejmie kompetencje kilku innych komórek resortu obrony narodowej, ale nie będzie sprawowała nadzoru właścicielskiego nad Polską Grupą Zbrojeniową. Aktualnie trwa wdrażanie nowych rozwiązań - podkreślił szef resortu obrony.

Kończąc wystąpienie minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny i ciężki sprzęt. Podkreślił, że tylko w ten sposób możemy odstraszać potencjalnego przeciwnika i zapewniać bezpieczeństwo Polakom.

 - Wszystkie działania moje i Ministerstwa Obrony Narodowej mają na celu czynienie Polski silniejszą i bezpieczniejszą. I chce z całą stanowczością podkreślić, że nie zmienimy obranego kursu, a Wojsko Polskie będzie się rozwijać z tą samą determinacją jak dotychczas – stwierdził na zakończenie minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…