Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mapa Litwy, Łotwy i Estonni w tle stryny tutułowej raportu o odstraszaniu agresji rosyjskiej przez kraje nadbałtyckie

Obrona totalna (ang. total defense) i niekonwencjonalne działania wojenne (ang. unconventional warfare) to kluczowe pojęcia z raportu RAND Corporation przygotowanego na zlecenie sekretarza obrony USA. Dotyczy neutralizacji rosyjskiej agresji - w tym wojny hybrydowej - na tereny Litwy, Łotwy i Estonii.

 

Na warszawskim szczycie NATO w 2016 roku przywódcy rozpoznali, że zagrożenia wojny hybrydowej łączą sojuszników i poparli budowę strategii przeciwstawiania się im.

– Obrona totalna i działania niekonwencjonalne muszą zostać w pełni zintegrowane z planami USA i NATO dotyczącymi zarówno początkowej obrony państw bałtyckich, jak i ich wzmocnienia tak, żeby oba te rodzaje wysiłku wspierać w sposób efektywny oraz podtrzymywać wolę walki – podaje raport.

 

Raport wskazuje, że niekonwencjonalne działania mogą przeciwdziałać i odstraszać rosyjskiego agresora, dać więcej czasu na reakcję państw sojuszniczych i dawać sygnał, że ewentualna okupacja krajów nadbałtyckich może być bardzo kosztowna i trudna.

Działania niekonwencjonalne mogą być dziełem zarówno wielkich organizacji rządowych, jak i małych grup obywateli. Mogą wpływać na wszystkie aspekty konfliktu. – Obrona totalna i działania niekonwencjonalne mogą wzmocnić odstraszanie, a jeżeli to będzie za mało, mogą uniemożliwić przeciwnikowi łatwe zwycięstwo dzięki zwiększeniu kosztów okupacji ponoszonych przez najeźdźców - czytamy w raporcie RAND Corporation

 

W arsenale bałtyckiego ruchu oporu znaleźć powinny się różnorodne środki do prowadzenia działań obronnych. Wśród nich RAND wymienia mobilne systemy komunikacji, uzbrojenie przeciwlotnicze, drony, broń strzelecką śmiercionośną i nieśmiercionośną czy kamery video. Właściwe przygotowanie do obrony obejmuje również przygotowanie komórek ruchu oporu na wypadek okupacji - co jest już częścią strategii państw bałtyckich.

Raport zwraca uwagę na konieczność dobrego przygotowania komórek odpowiedzialnych za przygotowywanie środków obrony tak aby nie wpadły w niepowołane ręce. Ponadto akcentuje konieczność sprawnej reakcji sojuszników na działania agresora. Ruch oporu nie może zostać pozostawiony sobie na lata - jak to miało miejsce w przypadku II wojny światowej. Problemem może być znalezienie ludzi którzy zechcą się zaangażować w takie działania, wynika to z przemian kulturowych i społecznych które zaszły w państwach nadbałtyckich w ostatnich dziesięcioleciach.

Cały plan, powołania kilku rodzajów formacji, od logistyki, przez grupy bojowe, po sprawne siły do zadań specjalnych oparte o dobrze wyszkolonych żołnierzy wraz z uzbrojeniem wyceniany jest przez RAND Corporation na 125 mln. dolarów.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…