– Wyłączenie od 1 stycznia 2020 r. dodatku stażowego z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę było bardzo oczekiwanym społecznie rozwiązaniem. W dotychczasowej formie taki dodatek często nie spełniał swojej roli, a pracownik z kilkunastoletnim stażem dostawał niższą stawkę wynagrodzenia zasadniczego niż np. zaczynający pracę absolwent lub osoba z niewielkim doświadczeniem, ponieważ do minimalnej pensji wliczał mu się dodatek za wysługę lat – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. – To bardzo krzywdząca sytuacja – dodaje.
Od 1 września tego roku wzrosną wynagrodzenia dla młodocianych pracowników (między 15. a 18. rokiem życia) odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. – To kolejny krok w odbudowie prestiżu kształcenia zawodowego – mówi Borys-Szopa.
Wynagrodzenie wyniesie nie mniej niż 5 proc. w pierwszym roku nauki, nie mniej niż 6 proc. w drugim i nie mniej niż 7 proc. w trzecim roku nauki. Pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów tej podwyżki z Funduszu Pracy. Wystarczy, że złoży stosowny wniosek do Ochotniczego Hufca Pracy.
{crossposting}