- Dziewięć nominacji generalskich wręczył na mój wniosek pan prezydent - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po uroczystości mianowania dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie.
- Jest to związane z rozwojem liczebnym polskiego wojska. Jest to niewątpliwie wyzwanie. Moim zadaniem jest zadbanie o to, aby Polska była bezpieczna - dodał.
Prezydent na wniosek szefa MON wręczył szefowi Sztabu Generalnego WP generałowi broni Rajmundowi T. Andrzejczakowi i dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych generałowi broni Jarosławowi Mice nominacje na najwyższy stopień w Wojsku Polskim - generała.
Podczas uroczystości akty mianowania na stopień generała dywizji odebrali generałowie brygady: Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa, inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ Jacek Pszczoła oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dariusz Ryczkowski.
- Kolejnym wyzwaniem jest modernizacja Wojska Polskiego i zadbanie o najnowocześniejszy sprzęt. Wśród dzisiaj mianowanych jest generał dywizji Jacek Pszczoła, pełnomocnik w sprawie zakupu F-35 i inspektor sił powietrznych – mówił minister Mariusz Błaszczak zwracając uwagę na priorytety modernizacji wojska.
Z kolej nominacje na pierwszy generalski stopień – generała brygady – prezydent wręczył czterem pułkownikom. Są to: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej Sławomir Dudczak, dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej Dariusz Krzywdziński, szef pionu operacyjnego ds. NATO, zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli Wojciech Ozga i dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Artur Pikoń.
- Wzmocnienie pozycji Polski w relacjach międzynarodowych jest bardzo istotne. Generał brygady Sławomir Dudczak dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej jest wśród nominowanych, a to z jego brygady żołnierze rozpoczęli misję w ramach ONZ w Libanie. Zasadniczą sprawą jest wzmocnienie naszej pozycji w sojuszu północnoatlantyckim, stąd nominacja dla generała brygady Wojciecha Ozgi – wskazał szef MON.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy
Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.
Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.
Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo
Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.
Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem
Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.