Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Mamy świadomość, że żołnierze Putina popełniają zbrodnie na narodzie ukraińskim.

- Ta ustawa to polskie sankcje na Rosję. Jest to propozycja polskiego rządu, aby skutecznie przeciwdziałać osobom i podmiotom gospodarczym pochodzącym z Rosji i Białorusi, które w sposób bezpośredni lub pośredni wspierają agresję na Ukrainę - powiedział wiceminister Maciej Wąsik w Sejmie. Parlament pracował nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. 

Wiceminister Maciej Wąsik mówił o okolicznościach, w których procedowana jest ustawa.

- W Ukrainie trwa wojna. Pod Kijowem znajdowane są masowe groby. Mamy świadomość, że żołnierze Putina popełniają zbrodnie na narodzie ukraińskim. Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby podjąć wszystkie dostępne polskiemu rządowi środki, by przeciwdziałać tej wojnie -  powiedział wiceszef MSWiA.
Sekretarz stanu w MSWiA poinformował, że sankcje na Rosję będą oparte na czterech elementach.

- Po pierwsze - na zamrożeniu wszelkich aktywów podmiotów gospodarczych. Drugi element sankcji to ograniczenie praw wykonywania akcji w podmiotach gospodarczych, wszelkich praw właścicielskich. Trzecim jest wykluczenie podmiotów gospodarczych z postępowań o zamówienia publiczne. Czwartym - zakaz wjazdu na teren RP dla osób, które znajdą się na liście sankcyjnej - powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że listę osób oraz podmiotów objętych sankcjami będzie prowadził szef MSWiA. Decyzja w tym zakresie zostanie wydana z urzędu lub na uzasadniony wniosek służb i instytucji państwowych, wskazanych w projekcie ustawy. Za nieprzestrzeganie sankcji będą groziły kary administracyjne lub odpowiedzialność karna.

- To nawet 20 mln zł w przypadku nieprzestrzegania stosownych przepisów ustawy - powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Lista osób oraz podmiotów objętych sankcjami będzie prowadzona w sposób transparentny i ogólnodostępny.

Wiceszef MSWiA mówił też o działaniach w sektorze elektroenergetycznym.

- Ustawa wprowadza zakaz importu rosyjskiego węgla do Polski i nakłada kary na podmioty, które nie podporządkują się temu przepisowi - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…