Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Trzaskowskim w Pałacu Prezydenckim. - To była spokojna, merytoryczna rozmowa, podczas której mówiliśmy między innymi o przyszłości Polski - mówił Prezydent RP.

Podkreślił, że cieszy się i z tego spotkania, i z tego, że politycy ze wszystkich stron sceny politycznej przyjęli niedawno zaproszenie prezydenta do wspólnych obchodów setnej rocznicy powstania Rządu Obrony Narodowej

- Myślę, że to są ważne gesty, które Polacy powinni widzieć jak najczęściej po to, żeby uświadamiać sobie, że polityka to jest generalnie wspólna sprawa, że Polska to jest wspólna sprawa - zaznaczył Andrzej Duda.

- Zwłaszcza wtedy, gdy zostaje już tylko dwóch kandydatów i mamy do czynienia z drugą turą wyborów, jest to już wybór albo-albo, to później - właśnie po tej kampanii, która najczęściej w oczywisty sposób, jak w każdej demokracji, jest znacznie mocniejsza, bardziej emocjonalna, wiemy, że bardzo często są wielkie polityczne emocje, wszyscy przecież tego doświadczamy i obserwujemy – żeby tych dwóch kandydatów spotkało się i po zakończeniu kampanii, która jest specyficznym spektaklem politycznym, po prostu uścisnęli sobie ręce – dodał prezydent.

- I żeby całe polskie społeczeństwo i wszyscy wyborcy widzieli, że można po prostu normalnie podać sobie dłoń. Bo przecież tyle jest różnych konfliktów na tle politycznym w rodzinach, wśród przyjaciół, znajomych. Wiemy, że są te podziały - one są faktem. Trzeba robić wszystko, by starać się je zasypać - podkreślił.

- Gest podania dłoni jest dla mnie ważny i szkoda, że nie udało nam się zrealizować tego wtedy, w wyborczy wieczór, by od razu pokazać, że trzeba studzić emocje, że możemy być razem, możemy się spotkać, nie jesteśmy sobie obcy. Ale cieszę się, że spotkaliśmy się dzisiaj w swoich rolach - ja jako Prezydent Rzeczypospolitej, pan Rafał Trzaskowski jako prezydent miasta stołecznego Warszawy - zaznaczył Duda.

Prezydent dodał, że wyraził żal, że do spotkania nie doszło od razu, w wyborczy wieczór, kiedy pojawiły się wstępne sondażowe wyniki wyborów. - Chciałem, żeby tamto spotkanie - niezależnie od tego, kto te wybory wygrał - miało charakter symbolu i stało się pewną tradycją na przyszłość - mówił Andrzej Duda.

Wyjaśniał, że trzeba robić wszystko, żeby zasypywać podział między Polakami, „żeby całe społeczeństwo widziało, że można sobie po prostu podać dłoń”.

{crossposting}

Czytaj więcej

Zagórski: Internet nie jest taki sam jak kiedyś

- W naszym stanowisku zwróciliśmy także uwagę m.in. na to, że konieczne jest wyeliminowanie barier utrudniających prawidłowe działanie jednolitego rynku usług cyfrowych

Działania UE na rzecz pogłębienia jednolitego rynku usług cyfrowych, które zwiększą suwerenność i konkurencyjność cyfrową Europy, pozostają sprawą priorytetową i jednym z najważniejszych wyzwań – to tylko część polskiego stanowiska ws. unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych.

Więcej…

Maląg: Zależy nam na tym, żeby dochody Polaków wzrastały

Minimalne pensje – w relacji do prognozowanego na 2021 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5 259 zł) – osiągną w przyszłym roku poziom 53,2 proc.

2800 złotych wyniesie w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę - wynika z rozporządzenia przyjętego przez Radę Ministrów. W przyszłym roku wzrośnie również wysokość stawki godzinowej do poziomu 18,3 zł.

Więcej…

Ardanowski: My bez eksportu zadusimy się w ciągu kilku miesięcy

Bez eksportu nie ma polskiego rolnictwa. Nie ma alternatywnych rynków. To jest ten dokuczliwy ból, który wszystkim nam zajmującym się gospodarką, gospodarką rolną, rolnictwem jako takim, dostrzegamy - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas wystąpienia na VII Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Więcej…

Adamczyk: na drogi lokalne kierujemy środki na niespotykaną skalę z FDS

Ministerstwo Infrastruktury kompleksowo wspiera zarządców dróg samorządowych - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy na realizację dziesięciu bezpłatnych webinariów, podczas których zaprezentowane zostaną założenia nowego systemu wymagań technicznych w drogownictwie oraz wytyczne techniczne w ramach wzorców i standardów.

Więcej…

Guibourgé-Czetwertyński: Nie można pominąć ekonomicznych skutków COVID-19

By Wolkenkratzer - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25804742

Propozycja Komisji Europejskiej ws. zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. to temat spotkania Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawicieli Bułgarii i Rumunii z Jochenem Flasbarthem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec. W rozmowach uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. 

Więcej…