Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Aleksandra Ciejek na białym tle

Aktorka Aleksandra Ciejek przyznaje, że w erze smartfonów i mediów społecznościowych wychowanie dzieci jest coraz trudniejsze.

Obawia się jakie skutki będą miały obecne realia na kolejne pokolenia. Jednocześnie uważa, że samo chłonięcie podstawowych wartości przez młodych jest kluczowe dla ich przyszłości.

Bóg, honor, ojczyzna - postawa, a nie górnolotne ogólniki

- Często wmawia się nam, że najbardziej istotna jest wolność i w jej imię możemy robić wszystko, co pozwala spełniać nasze pragnienia i potrzeby. Taka postawa jest wszechobecna, czy to w mediach, czy w popkulturze. My jako rodzice przekazujemy to z kolei dzieciom. A według mnie człowiek od najmłodszych lat sam powinien nauczyć się co jest ważne dla niego w życiu - twierdzi Ciejek.

- Nie będę oryginalna, w moim przypadku najważniejsze wartości to bóg, honor i ojczyzna. Trzeba pokazywać młodszym na czym to polega. Same takie stwierdzenia nie za bardzo przynoszą efekt, często są odbierane jako zbyt górnolotne szczególnie w przypadku młodzieży, czy dzieci, a przez to nie niosące ze sobą wymiernych treści.

Nie ma lepszej metody, niż bycie dla nich przykładem. Oczywiście nie uda się być ideałem we wszystkim, ale to postawa rodzica jest decydująca przy formowaniu postaw i charakterów – dodaje aktorka.

Rozmowa z dziećmi to podstawa

Zdaniem aktorki podstawą w wychowaniu są częste rozmowy i to od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko może samo wykreować dla siebie najważniejsze wartości i rozwijać się.

- Kluczowa w tym wszystkim jest rozmowa. W przypadku patriotyzmu warto rozmawiać z młodymi o tym co się dzieje w kraju, dyskutować o aktualnych wydarzeniach, czy pójść wspólnie na wybory. Trzeba przekazywać to, jak ważna jest postawa obywatelska. Można to robić chociażby celebrując uroczystości państwowe od najmłodszych lat  - uważa.

- W kwestii wiary warto rozmawiać o tym, dlaczego dziecko chce uczestniczyć w danej religii. Nie tylko powiedzieć: idziemy do kościoła i tyle. To ma krótkie nogi, bo w kończąc 17 czy 18 lat nastolatek może stwierdzić, że jest dorosły i nie musi chodzić na msze. Współczesny świat jest dość infaltylny i nie sprzyja rozmowom z młodzieżą na te tematy. A rolą rodzica jest również poruszanie trudnych spraw. - mówi Ciejek.

- Pracuję z młodzieżą, organizując zajęcia teatralne. Spotykam się z tym, że dzieci nie są wychowywane, tylko jakby "hodowane". Trochę jak wyjątkowy okaz. Odpowiedni ubiór, wyżywienie, dobra szkoła, ewentualnie korepetycje i często na tym rodzice kończą wychowywanie - dodaje.

Wychowanie, a szkoły

Często mówi się, że szkoła ma przygotować dziecko do dorosłego życia. Powstaje pytanie czy placówki edukacyjne rzeczywiście są w stanie spełnić taką rolę.

- Nie wydaje mi się, by jakakolwiek placówka edukacyjna była w stanie wychować dziecko.

Najważniejsze jest to co wynosi z domu. Szkoła przoduje w sferze intelektualnej i ewentualnie ma wpływ na środowisko jakim dziecko otacza się. Młodszym często imponują rzeczy, które dorosłym nie przyjdą do głowy i warto często to weryfikować - twierdzi aktorka.

- W naszych czasach daje się zauważyć, że nauczyciele obawiają się wychowania dzieci w wartościach. Są ludzie, którzy wyraźnie sobie tego nie życzą. Przykładowo – coraz więcej uczniów wybiera etykę, a nie religię. Spotkałam się też z sytuacją, gdy pewna grupa rodziców nie chciała, by szkoła przybrała imię pewnej postaci patriotycznej - mówi Ciejek

- Moja córka bardzo zaprzyjaźniła się z buddystką. Często bywała u niej i dużo dowiadywała się o jej kulturze i odwrotnie. To bardzo ją zbudowało. Ważne, by dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajały się do tego, że są osoby, które mają inne zwyczaje. Trudno o to gdy dzieci widzą się głównie w szkole, i nie budują relacji poza nią  - dodaje.


Smartfony – zagrożenie w wychowaniu

Rozwój nowych technologii spowodował, że mamy właściwie wszystko na wyciągnięcie ręki. Zarówno wiedzę, jak i rozrywkę. Niestety z tym wiążą się zagrożenia, rodzic bez odpowiedniej komunikacji z dzieckiem traci z nim na codziennych relacjach.

- Na naszych oczach dzieje się pewna rewolucja. Zwykły telefon nie był jeszcze niebezpieczeństwem samym w sobie. Jednak pojawienie się smartfonów spowodowało, że nasze dziecko wymyka się nam kompletnie.

Jeśli ktoś myśli, że zabranie sprzętu, albo ograniczenie dziecku kontaktów z internetem naprawi sytuację, to się myli. Znam przykład, gdy matka zakazała córce całkowicie używania smartfonu w szkole, a ta korzystała z ich i tak od swoich koleżanek. Wydaje mi się, że trzeba skupić się na tym aby nauczyć dziecko jak mądrze korzystać z takich zasobów. Moja młodsza córka często przyjmuje różne informacje z sieci bez refleksji. Dopiero nasze rozmowy wykazują, że to nie jest prawda. Dotyczy to też naszego dorosłego życia, bo towarzyszą nam fake newsy. Często my dorośli nie odróżniamy informacji prawdziwych od fałszywych, a co dopiero dziecko. Znam też sytuacje, w których młodzi ludzie tak głęboko wchodzą w komunikację wyłącznie elektroniczną, że przestają mieć wspólne tematy z rodzicami. Mam wrażenie, że wyrasta nam całkowicie inne pokolenie. Rodzice muszą konkurować z technologiami. Skutki pewnie zobaczymy za piętnaście, dwadzieścia lat, a zagrożenia są bardzo duże - reasumuje Ciejek.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…