Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zdecydował o przekazaniu 25 mln zł na badania prowadzone w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. Pieniądze mają m.in. pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Decyzję o przekazaniu pieniędzy minister nauki ogłosił w Krakowie.- Zdecydowałem przeznaczyć 25 mln zł na badania prowadzone właśnie na UJ – poinformował szef MNiSW.

Wicepremier Gowin podkreślił, że pieniądze dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ mają pomóc w stworzeniu szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. 

- Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu krajach, które wcześniej zostały dotknięte tą epidemią (koronawirusem SARS-CoV-2), prace trwają – dodał szef resortu nauki.

- Przede wszystkim to jest szansa na długofalowe polskie badania nad wirusami – zauważył wicepremier Gowin.

Jego zdaniem przecież to nie jest pierwsze pojawienie się koronawirusa (SARS-CoV-2). - Należy liczyć się z tym, że w przyszłości ta epidemia może w rożnych zmutowanych postaciach powracać – zauważył Jarosław Gowin.

Szef resortu nauki podkreślił, że potrzeby związane z badaniami nad lekami, badaniami medycznymi, biotechnologicznymi, są ogromne.

- Dlatego wkrótce ogłosimy pierwszy konkurs w ramach tzw. Wirtualnego Instytutu Badawczego -  najlepsze zespoły badacze w Polsce będą mogły konkurować o kwotę niebagatelną, bo na początek to jest pół miliarda złotych – zapowiedział Jarosław Gowin.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska zostaje kolejnym państwem ramowych Eurokorpusu

- Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery.

Więcej…

Nowy prezes, stałe wyzwania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie tylko w podatkach, ale także i te, które mogą nastrajać zdecydowanie bardziej optymistycznie.

Więcej…

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Więcej…

Adamczyk: Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”.

Więcej…

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia

Maląg: W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci.

Więcej…