Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zdecydował o przekazaniu 25 mln zł na badania prowadzone w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. Pieniądze mają m.in. pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Decyzję o przekazaniu pieniędzy minister nauki ogłosił w Krakowie.- Zdecydowałem przeznaczyć 25 mln zł na badania prowadzone właśnie na UJ – poinformował szef MNiSW.

Wicepremier Gowin podkreślił, że pieniądze dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ mają pomóc w stworzeniu szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. 

- Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu krajach, które wcześniej zostały dotknięte tą epidemią (koronawirusem SARS-CoV-2), prace trwają – dodał szef resortu nauki.

- Przede wszystkim to jest szansa na długofalowe polskie badania nad wirusami – zauważył wicepremier Gowin.

Jego zdaniem przecież to nie jest pierwsze pojawienie się koronawirusa (SARS-CoV-2). - Należy liczyć się z tym, że w przyszłości ta epidemia może w rożnych zmutowanych postaciach powracać – zauważył Jarosław Gowin.

Szef resortu nauki podkreślił, że potrzeby związane z badaniami nad lekami, badaniami medycznymi, biotechnologicznymi, są ogromne.

- Dlatego wkrótce ogłosimy pierwszy konkurs w ramach tzw. Wirtualnego Instytutu Badawczego -  najlepsze zespoły badacze w Polsce będą mogły konkurować o kwotę niebagatelną, bo na początek to jest pół miliarda złotych – zapowiedział Jarosław Gowin.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…