Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dotychczasowy model awansu zawodowego wyczerpał swoje możliwości. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na której przedstawił informację na temat planowanych działań w zakresie oświaty i wychowania. 

– Ogromna część naszej pracy to zadania kontynuowane. Uważamy, że szkoła wymaga pewnej stabilizacji i nie ma powodu ani potrzeby, aby z roku na rok dokonywać gigantycznych zmian, raczej interweniować tam gdzie od wielu lat zmiany nie było, a praktyka pokazuje, że jednak zmiany powinny być wprowadzone – podkreślił minister Piontkowski.

W swoim wystąpieniu minister edukacji przypomniał najważniejsze programy rządowe, które będą kontynuowane w 2020 r., takie jak m.in.: „Posiłek w szkole i w domu”, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, a także „Wyprawka szkolna” czy „Aktywna Tablica”, dzięki którym wspierane są działania na rzecz edukacji.

Minister poinformował również o kontynuowaniu programów i projektów mających na celu dokształcanie nauczycieli z wykorzystania nowych technologii w nauczaniu. Istotne będą również szkolenia dla kadry pedagogicznej pracującej z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Podczas posiedzenia Komisji minister edukacji podkreślił konieczność zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli.

– Za kilka lub kilkanaście miesięcy czeka nas duża zmiana ustawowa związana ze zmianami w pragmatyce zawodowej - zaznaczył Dariusz Piontkowski. - To jest ta część reformy, która nie została przeprowadzona w poprzedniej kadencji. I chociaż były już pewne rozwiązania i propozycje, to nie budziły one powszechnej akceptacji. Dziś jednak zarówno związki zawodowe, samorząd terytorialny, rodzice, ale i sami nauczyciele mówią wyraźnie o tym, że dotychczasowy model awansu zawodowego wyczerpał swoje możliwości i nie wpływa w jakiś poważny sposób na podniesienie jakości edukacji. Chcielibyśmy, aby ten system awansu zawodowego w jakiś sposób motywował nauczycieli do lepszej pracy i przekładał się na efekty wychowawcze i edukacyjne - dodał szef MEN.

Minister edukacji poinformował o wznowieniu prac w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

– Będziemy chcieli rozmawiać w najbliższych kilku miesiącach m.in. w ramach trójstronnego zespołu rządowo-samorządowo-związkowego na tematy związane z pragmatyką zawodową, a wiec na temat awansu zawodowego, oceniania nauczycieli, czasu pracy, systemu wynagradzania, a także o sposobie finansowania edukacji. To kwestia, zwłaszcza ze strony samorządu terytorialnego, budząca ogromne emocje i dosyć często wywołująca dyskusje. Na pewno o tym będziemy chcieli rozmawiać i o pomysłach, które się wokół tego tematu pojawiają - dodał minister.

Zgodnie z zapowiedzią pierwsze po przerwie posiedzenie Zespołu będzie koncentrowało się przede wszystkim na wypracowaniu zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli. Jednym z istotnych tematów będą postępowania dyscyplinarne. - Mamy kilkadziesiąt różnych uwag dotyczących całego systemu postępowania dyscyplinarnego i temu chcielibyśmy poświęcić najbliższe posiedzenie - pokreślił szef MEN.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…