Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dotychczasowy model awansu zawodowego wyczerpał swoje możliwości. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na której przedstawił informację na temat planowanych działań w zakresie oświaty i wychowania. 

– Ogromna część naszej pracy to zadania kontynuowane. Uważamy, że szkoła wymaga pewnej stabilizacji i nie ma powodu ani potrzeby, aby z roku na rok dokonywać gigantycznych zmian, raczej interweniować tam gdzie od wielu lat zmiany nie było, a praktyka pokazuje, że jednak zmiany powinny być wprowadzone – podkreślił minister Piontkowski.

W swoim wystąpieniu minister edukacji przypomniał najważniejsze programy rządowe, które będą kontynuowane w 2020 r., takie jak m.in.: „Posiłek w szkole i w domu”, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, a także „Wyprawka szkolna” czy „Aktywna Tablica”, dzięki którym wspierane są działania na rzecz edukacji.

Minister poinformował również o kontynuowaniu programów i projektów mających na celu dokształcanie nauczycieli z wykorzystania nowych technologii w nauczaniu. Istotne będą również szkolenia dla kadry pedagogicznej pracującej z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Podczas posiedzenia Komisji minister edukacji podkreślił konieczność zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli.

– Za kilka lub kilkanaście miesięcy czeka nas duża zmiana ustawowa związana ze zmianami w pragmatyce zawodowej - zaznaczył Dariusz Piontkowski. - To jest ta część reformy, która nie została przeprowadzona w poprzedniej kadencji. I chociaż były już pewne rozwiązania i propozycje, to nie budziły one powszechnej akceptacji. Dziś jednak zarówno związki zawodowe, samorząd terytorialny, rodzice, ale i sami nauczyciele mówią wyraźnie o tym, że dotychczasowy model awansu zawodowego wyczerpał swoje możliwości i nie wpływa w jakiś poważny sposób na podniesienie jakości edukacji. Chcielibyśmy, aby ten system awansu zawodowego w jakiś sposób motywował nauczycieli do lepszej pracy i przekładał się na efekty wychowawcze i edukacyjne - dodał szef MEN.

Minister edukacji poinformował o wznowieniu prac w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

– Będziemy chcieli rozmawiać w najbliższych kilku miesiącach m.in. w ramach trójstronnego zespołu rządowo-samorządowo-związkowego na tematy związane z pragmatyką zawodową, a wiec na temat awansu zawodowego, oceniania nauczycieli, czasu pracy, systemu wynagradzania, a także o sposobie finansowania edukacji. To kwestia, zwłaszcza ze strony samorządu terytorialnego, budząca ogromne emocje i dosyć często wywołująca dyskusje. Na pewno o tym będziemy chcieli rozmawiać i o pomysłach, które się wokół tego tematu pojawiają - dodał minister.

Zgodnie z zapowiedzią pierwsze po przerwie posiedzenie Zespołu będzie koncentrowało się przede wszystkim na wypracowaniu zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli. Jednym z istotnych tematów będą postępowania dyscyplinarne. - Mamy kilkadziesiąt różnych uwag dotyczących całego systemu postępowania dyscyplinarnego i temu chcielibyśmy poświęcić najbliższe posiedzenie - pokreślił szef MEN.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…