Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dotychczasowy model awansu zawodowego wyczerpał swoje możliwości. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na której przedstawił informację na temat planowanych działań w zakresie oświaty i wychowania. 

– Ogromna część naszej pracy to zadania kontynuowane. Uważamy, że szkoła wymaga pewnej stabilizacji i nie ma powodu ani potrzeby, aby z roku na rok dokonywać gigantycznych zmian, raczej interweniować tam gdzie od wielu lat zmiany nie było, a praktyka pokazuje, że jednak zmiany powinny być wprowadzone – podkreślił minister Piontkowski.

W swoim wystąpieniu minister edukacji przypomniał najważniejsze programy rządowe, które będą kontynuowane w 2020 r., takie jak m.in.: „Posiłek w szkole i w domu”, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, a także „Wyprawka szkolna” czy „Aktywna Tablica”, dzięki którym wspierane są działania na rzecz edukacji.

Minister poinformował również o kontynuowaniu programów i projektów mających na celu dokształcanie nauczycieli z wykorzystania nowych technologii w nauczaniu. Istotne będą również szkolenia dla kadry pedagogicznej pracującej z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Podczas posiedzenia Komisji minister edukacji podkreślił konieczność zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli.

– Za kilka lub kilkanaście miesięcy czeka nas duża zmiana ustawowa związana ze zmianami w pragmatyce zawodowej - zaznaczył Dariusz Piontkowski. - To jest ta część reformy, która nie została przeprowadzona w poprzedniej kadencji. I chociaż były już pewne rozwiązania i propozycje, to nie budziły one powszechnej akceptacji. Dziś jednak zarówno związki zawodowe, samorząd terytorialny, rodzice, ale i sami nauczyciele mówią wyraźnie o tym, że dotychczasowy model awansu zawodowego wyczerpał swoje możliwości i nie wpływa w jakiś poważny sposób na podniesienie jakości edukacji. Chcielibyśmy, aby ten system awansu zawodowego w jakiś sposób motywował nauczycieli do lepszej pracy i przekładał się na efekty wychowawcze i edukacyjne - dodał szef MEN.

Minister edukacji poinformował o wznowieniu prac w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

– Będziemy chcieli rozmawiać w najbliższych kilku miesiącach m.in. w ramach trójstronnego zespołu rządowo-samorządowo-związkowego na tematy związane z pragmatyką zawodową, a wiec na temat awansu zawodowego, oceniania nauczycieli, czasu pracy, systemu wynagradzania, a także o sposobie finansowania edukacji. To kwestia, zwłaszcza ze strony samorządu terytorialnego, budząca ogromne emocje i dosyć często wywołująca dyskusje. Na pewno o tym będziemy chcieli rozmawiać i o pomysłach, które się wokół tego tematu pojawiają - dodał minister.

Zgodnie z zapowiedzią pierwsze po przerwie posiedzenie Zespołu będzie koncentrowało się przede wszystkim na wypracowaniu zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli. Jednym z istotnych tematów będą postępowania dyscyplinarne. - Mamy kilkadziesiąt różnych uwag dotyczących całego systemu postępowania dyscyplinarnego i temu chcielibyśmy poświęcić najbliższe posiedzenie - pokreślił szef MEN.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…