Narzędziem wspierającym GOZ mogą okazać się zachęty ekonomiczne. Polityka klimatyczna, gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona różnorodności biologicznej.
Wokół tych kwestii koncentrowały się dyskusje podczas nieformalnego spotkania ministrów Unii Europejskiej ds. środowiska i klimatu, które odbyło się w Helsinkach. W obradach wziął udział m.in. wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Dyskusje koncentrowały się m.in. na kwestiach związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ), w tym, w kontekście jej potencjału dla ochrony różnorodności biologicznej i klimatu.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym może na wielu płaszczyznach znacząco pomóc w osiągnięciu celów Porozumienia Paryskiego – powiedział wiceminister Sławomir Mazurek.
- Dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na nowe zasoby, pozwala także zniwelować presję na ekosystemy, co może znacząco przyczynić się do ochrony bioróżnorodności – dodał.
Uczestnicy posiedzenia dyskutowali także na temat kolejnych kroków jakie należy podjąć, aby uczynić UE jeszcze bardziej „cyrkularną” zarówno regionalnie, jak i globalnie.
W trakcie posiedzenia wiceminister Mazurek zwrócił uwagę, że dla faktycznej transformacji w kierunku GOZ niezbędne są zaangażowanie społeczeństwa i powszechna zmiana wzorców konsumpcji.
- Bardzo istotne są działania na rzecz zmian postaw konsumentów, począwszy od dzieci i młodzieży, np.: tworzenie nowych interdyscyplinarnych kierunków studiów, łączących wiedzę z zakresu inżynierii, prawa oraz nauk przyrodniczych, ograniczenie lub zmiana charakteru reklam, aby zbytnio nie rozbudzały potrzeb konsumenckich, powodujących niepotrzebny popyt, a w konsekwencji nadmierne zużycie surowców, czy też nauka rozsądnego podejścia do zmieniających się trendów i mody – podkreślił wiceminister Mazurek.
Jak dodał należy tworzyć polityki sprzyjające popytowi, ale na produkty wytworzone zgodnie z zasadami GOZ.
Mazurek zaznaczył również, że narzędziem wspierającym GOZ mogą okazać się zachęty ekonomiczne, jeśli byłyby poparte działaniami edukacyjnymi, które przyczynią się do zwiększenia świadomości społecznej w tym zakresie. Ponadto system finansowania powinien stymulować producentów do takiego projektowania produktów, aby zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, zapobiegać powstawaniu nadmiernej masy odpadów oraz zwiększać ich potencjał recyklingu.
Nieformalne spotkanie ministrów środowiska ds. środowiska i klimatu było także okazją do omówienia wkładu i roli Unii Europejskiej w procesie wyznaczania globalnych ram bioróżnorodności po 2020 r.
- W pracach na rzecz ochrony bioróżnorodności należy wykorzystać potencjał Konwencji Karpackiej - zaznaczył wiceminister Mazurek. - Dwa oddzielne protokoły, tj. o różnorodności biologicznej oraz o różnorodności krajobrazowej w ramach Konwencji Karpackiej, stanowią doskonałe ramy dla ewentualnych działań, jako dodatkowy wkład w realizację celów Konwencji o różnorodności biologicznej. W 2020 r., w Polsce odbędzie się posiedzenie Konferencji Stron Konwencji Karpackiej (COP6), które bezpośrednio poprzedzi Konferencję w sprawie bioróżnorodności (COP15) – dodał wiceminister.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy
Mateusz Morawiecki
Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.
Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.
Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo
Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.
Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.
Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem
Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.