Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Małgorzata Jarosińska-Jedynak portert

- W Polsce mamy 1,2 mln biernych zawodowo osób niepełnosprawnych. A to jest to przecież ogromny potencjał! Na szczęście gospodarka już zaczyna dostrzegać potrzebę jego wykorzystania - podkreśliła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, otwierając w Instytucie Transportu Samochodowego (ITS) w Warszawie obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością.

Na terenie ITS szereg firm, organizacji i instytucji publicznych zaprezentowało różnego rodzaju udogodnienia  adresowane do osób z niepełnosprawnością. Towarzyszyła im wystawa prac plastycznych oraz kilka paneli eksperckich. 

- Cieszę się, że będziemy mogli wysłuchać Waszego głosu – dodała wiceminister. - Bardzo spodobał mi się temat jednego z paneli, który brzmi: „Siła tkwi w każdym z nas”. Dlatego szanowni Państwo z nową energią, z nową siłą ruszajmy na podbój naszego świata – dodała wiceminister.

- Osoba niepełnosprawna często nie ma możliwości podjęcia żadnej aktywności zawodowej, jeśli ze względu na brak dostępności nie może samodzielnie wyjść z domu, skorzystać z komunikacji miejskiej czy też dotrzeć na miejsce zatrudnienia. Dostępność staje się zatem niezbędnym warunkiem do  podjęcia aktywności, zarówno zawodowej jak i społecznej – zauważa Jarosińska-Jedynak.

W jej przekonaniu dlatego powstał program Dostępność Plus. - Jego długofalowym celem jest bowiem nie tylko udostępnienie przestrzeni publicznej. Robimy to także po to, aby każdy mógł samodzielnie, w miarę możliwości bez potrzeby innych osób, korzystać z transportu, edukacji, pracy czy usług publicznych. Aby poprawić komfort i jakość życia wszystkich, w tym zwłaszcza tych, którzy doświadczają różnych barier. W ramach jednego z działań programu Dostępność Plus planowane jest również zwiększanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej – zakończyła wiceminister.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…