Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Witryna Biennale di Venecia

Rzeźba Romana Stańczaka „Lot” to jedyny eksponat prezentowany w Pawilonie Polskim podczas 58. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji (La Biennale di Venezia)

– najstarszej i jednej z najważniejszych międzynarodowych imprez artystycznych. W uroczystej inauguracji Pawilonu Polskiego wzięła udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

- Tegoroczne hasło przewodnie 58. La Biennale di Venezia, brzmi: „Obyś żył w ciekawych czasach” – przypomina wiceminister Wanda Zwinogrodzka. - Kurator wystawy, Ralph Rugoff, dyrektor londyńskiej Hayward Gallery, stwarza okazję, by przyjrzeć się naszej rzeczywistości, która wystawia nas na doświadczanie nieustannych przeobrażeń, na życie w procesie przemian, w którym jedni widzą zmierzch kultury Zachodu, inni – świt nowej epoki w historii naszej cywilizacji. Doskonale wpisuje się w to przesłanie praca polskiego artysty Romana Stańczaka „Lot”, wybrana przez jury otwartego konkursu na kuratorski projekt wystawy – dodała wiceminister otwierając Pawilon Polski.

Minister Zwinogrodzka podkreśliła, że Pawilon Polski od lat 30. ubiegłego wieku stanowi skrawek Polski na ziemi włoskiej i zarazem forum prezentacji polskiej sztuki współczesnej. Podziękowała również wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tegorocznej wystawy – artyście Romanowi Stańczakowi, kuratorom – Łukaszowi Rondudzie i Łukaszowi Mojsakowi i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki za opiekę merytoryczną nad projektem oraz zaprosiła zwiedzających do zmierzenia się z intelektualnym i artystycznym wyzwaniem prezentowanego dzieła.

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…